Agjencia Zhurnal.mk.

FBI publikon një dokument të deklasifikuar që lidhet me sulmet e 11 Shtatorit – përshkruhet një “takim i rastësishëm” i rrëmbyesve me sauditët në SHBA

FBI ka nxjerrë një dokument të deklasifikuar rishtazi me 16 faqe, që lidhet me mbështetjen logjistike të ofruar për dy prej rrëmbyesve sauditë në prag të sulmeve të 11 shtatorit 2001.

 

Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, dokumenti, i publikuar të shtunën vonë, përshkruan kontaktet që rrëmbyesit kishin me bashkëpunëtorët sauditë në Shtetet e Bashkuara, por nuk ofron prova nëse qeveria saudite ishte bashkëfajtore në komplot.

Ai është regjistrimi i parë hetimor që zbulohet pasi presidenti amerikan Joe Biden urdhëroi një rishikim të deklasifikimit të materialeve që prej vitesh kanë mbetur jashtë syve të publikut.

Biden kishte hasur në presion javët e fundit nga familjet e viktimave, të cilët kanë kërkuar prej kohësh regjistrimet teksa po ndiqnin një padi në Nju Jork duke pretenduar se zyrtarë të lartë sauditë ishin bashkëpunëtorë në sulmet.

Spekulimet për përfshirjen zyrtare u mbyllën menjëherë pas sulmeve kur u zbulua se 15 nga 19 sulmuesit ishin sauditë.

Osama bin Laden, udhëheqësi i al-Kaedës në atë kohë, ishte gjithashtu nga një familje e shquar në mbretëri.

Sidoqoftë, Qeveria Saudite ka mohuar prej kohësh çdo përfshirje. Ambasada Saudite në Uashington tha të mërkurën se ajo mbështet deklasifikimin e plotë të të gjitha regjistrave si një mënyrë për të “përfunduar akuzat e pabaza kundër Mbretërisë një herë e përgjithmonë”.

Ambasada tha se çdo pretendim se Arabia Saudite ishte fajtore ishte “kategorikisht i rremë”.

Biden javën e kaluar urdhëroi Departamentin e Drejtësisë dhe agjencitë e tjera që të bëjnë një rishikim të deklasifikimit të dokumenteve hetimore dhe të publikojnë atë që munden gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

Siç vë në pah Al Jazeera, 16 faqet u publikuan të shtunën në mbrëmje, disa orë pasi Biden mori pjesë në ngjarjet përkujtimore të 11 shtatorit në Nju Jork, Pensilvani dhe Virxhinia veriore.

Familjarët e viktimave – të cilët kërkojnë miliarda dollarë nga Arabia Saudite – kishin kundërshtuar më parë praninë e Bidenit në ngjarje ceremoniale për sa kohë që dokumentet mbetën të klasifikuara.

Dokumenti i redaktuar përshkruan një intervistë të vitit 2015 me një person që po aplikonte për nënshtetësinë amerikane dhe vite më parë kishte kontakte të përsëritura me shtetas sauditë, të cilët hetuesit thanë se ofruan “mbështetje të konsiderueshme logjistike” për disa prej rrëmbyesve.

Identiteti i burrit është redaktuar në të gjithë dokumentin, por ai përshkruhet se ka punuar në konsullatën saudite në Los Angeles.

Ndër kontaktet e tij ishte një shtetas saudit i quajtur Omar al-Bayoumi, sipas dokumentit, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Al-Bayoumi, i cili kishte lidhje me qeverinë Saudite, ndihmoi dy rrëmbyesit të gjenin dhe të jepnin me qira një apartament në San Diego, menjëherë pas mbërritjes së tyre në Kaliforninë jugore.

Al-Bayoumi e ka përshkruar takimin e tij në restorant me rrëmbyesit Nawaf al-Hazmi dhe Khalid al-Mihdhar në shkurt 2000 si një “takim i rastësishëm”, dhe FBI gjatë intervistës së tij bëri përpjekje të shumta për të siguruar nëse ai karakterizim ishte i saktë apo nëse kishte në fakt është rregulluar paraprakisht, sipas dokumentit.

“Ndihma e Bayoumi për Hazmi dhe Mihdhar përfshiu përkthimin, udhëtimin, strehimin dhe financimin”, tha dokumenti, duke shtuar se gruaja e burimit të FBI-së u tha atyre se Bayoumi shpesh fliste për “xhihadin”.

Gjithashtu i referuar në dokument është Fahad al-Thumairy, në atë kohë një diplomat i akredituar në konsullatën saudite në Los Anxhelos i cili hetuesit thonë se udhëhoqi një fraksion të vijës së ashpër në xhaminë e tij.

Dokumenti thotë se analiza e komunikimit identifikoi një telefonatë shtatë-minutëshe në vitin 1999 nga telefoni i al-Thumairy në telefonin e familjes së Arabisë Saudite të dy vëllezërve që u bënë të burgosur të ardhshëm në burgun e Guantanamos.

Të dy al-Bayoumi dhe al-Thumairy u larguan nga SHBA, pak javë para sulmeve.

Familjarët e viktimave përshëndetën lëshimin e dokumentit si një hap të rëndësishëm në përpjekjen e tyre për të lidhur sulmet me Arabinë Saudite.

Brett Eagleson, babai i të cilit, Bruce, u vra në sulmin e Qendrës Botërore të Tregtisë, tha se publikimi i materialit të FBI “përshpejton ndjekjen tonë të së vërtetës dhe drejtësisë”.

Ndërsa Jim Kreindler, një avokat për të afërmit e viktimave, tha në një deklaratë se “gjetjet dhe përfundimet në këtë hetim të FBI-së vërtetojnë argumentet që kemi bërë në procesin gjyqësor në lidhje me përgjegjësinë e qeverisë saudite për sulmet e 11 shtatorit”.

“Ky dokument, së bashku me dëshmitë publike të mbledhura deri më sot, siguron një plan për mënyrën se si (al-Kaeda) funksiononte brenda SHBA me mbështetjen aktive, të njohur të qeverisë saudite”, tha ai.

Kjo përfshin, shtoi ai, zyrtarët sauditë që shkëmbejnë thirrje telefonike mes tyre dhe operativëve të Al-Kaedës dhe më pas bëjnë “takime aksidentale” me rrëmbyesit ndërsa u sigurojnë atyre ndihmë për t’u vendosur dhe gjetur shkolla fluturimi.

SHBA ka hetuar më parë disa diplomatë sauditë dhe të tjerë me lidhje të qeverisë saudite, të cilët i njihnin rrëmbyesit pasi mbërritën në SHBA.

Por raporti i Komisionit 9/11 nuk gjeti “asnjë provë që qeveria saudite si institucion ose zyrtarë të lartë sauditë financuan individualisht” sulmet që organizoi Al-Kaeda.

Komisioni, megjithatë, vuri në dukje “gjasat” që organizatat për bamirësi të sponsorizuara nga qeveria saudite e bënë këtë.

Dokumentet e reja po publikohen në një kohë politikisht delikate për SHBA-në dhe Arabinë Saudite, dy kombe që kanë krijuar një aleancë strategjike, veçanërisht në çështjet kundër terrorizmit.

Administrata e Biden në shkurt publikoi një vlerësim të inteligjencës që implikonte Princin e Kurorës Mohammed bin Salman në vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018, por mori kritika për shmangien e një dënimi të drejtpërdrejtë të vetë princit të kurorës. 

Related posts

Tao Zhu Yin Yuan në ndërtim e sipër në Taipei

Z H

Hobart i Australisë regjistron temperaturat më të ftohta të nëntorit në 68 vjet

D V

Zgjedhjet gjermane: Të Gjelbrit dhe FDP do të jenë lojtarët kryesorë në bisedimet e koalicionit qeverisës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More