Agjencia Zhurnal.mk.

Fauci: Nëse SHBA rrit normat e vaksinimit, COVID-19 mund të reduktohet nga emergjenca pandemike në status endemik deri në vitin tjetër

Anthony Fauci, zyrtari më i lartë publik për sëmundjet infektive në SHBA, tha të martën se nëse Amerika rrit më tej normat e vaksinimit dhe ata tashmë të vaksinuar marrin doza përforcuese është e mundur që COVID-19 mund të reduktohet nga një emergjencë pandemike në status endemik vitin e ardhshëm.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, më shumë se 70 për qind e të rriturve në SHBA janë plotësisht të vaksinuar. Fauci potencoi se nëse më shumë amerikanë marrin vaksinat dhe nëse SHBA-ja vë në dispozicion dozat shtesë për të gjithë, vendi mund të marrë kontrollin e virusit deri në pranverën e vitit 2022.

Por me parashikimin e tij, Fauci, drejtor i Insitutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe këshilltari kryesor mjekësor i presidentit amerikan, Joe Biden, po pranonte atë që ekspertët tani besojnë gjerësisht: që COVID-19 nuk mund të eliminohet dhe ka gjasa të bëhet endemik, që do të thotë se do të jetë gjithmonë i pranishëm në popullatë në një farë mase, sikurse gripi ose lija e dhenve.

“Për mua, nëse dëshironi që të arrini deri në nivelin endemik, atëherë duhet të punoni në uljen e nivelit të infeksionit sa që nuk do të ketë më ndikim në shoqëri, në jetën tuaj apo edhe në ekonominë tuaj”, tha Fauci.

Related posts

Egjipti bëhet me “kryeqytet” të ri në shkretëtirë, El-Sisi urdhëron qeverinë që të transferohet atje – pamje që tregojnë si duket qyteti

D V

Ministri i Jashtëm rus fillon vizitën dyditore në Kinë

Z.H

ASEAN: Situata në Tajvan mund të çojë në konflikt të hapur

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More