Agjencia Zhurnal.mk.

Fasule me kumbulla të thara

Kjo është një drekë plotë vlera ushqyese dhe e shijshme, e përshtatshme për stinën

 

Nevojiten:

▪ 500 gr fasule
▪ 1 lugë sodë buke
▪ 100 gr qepë të grira
▪ 10 gr. karotë të grirë në rende
▪ 1 lugë e vogël mëlmesë perimesh
▪ 12 kumbulla të thara
▪ 2 lugë vaj
▪ 1 lugë e vogël piper të kuq
▪ kripë
▪ 1 lugë e vogël majdanoz të grirë

Përgatitja:

Fasules i qitni ujë, i shtoni sodën e bukës dhe e lini të zihet.

Kur të vlojë lëreni që të zihet afro 20 minuta. E kulloni dhe e shpërlani fasulen dhe e zhvendosni në tenxhere.

I qitni një litër ujë të ftohtë, i shtoni qepën, karotën dhe vegetën dhe e zieni në temperaturë mesatare derisa fasulja të zbutet (herë pas here shtoni nga pak ujë nëse e shihni të nevojshme).

Ndërkohë hidhni kumbullat e thara në ujë.

Kur fasulja të zbutet, kulloni kumbullat dhe i qitni në vaj të nxehur.

Fërgoni pak dhe shtoni piperin e kuq, përzieni dhe qitjani fasulen.

Zieni së bashku edhe afro 10 minuta, qitni krip sipas shijes dhe qitni fletët e majdanozit.

Ju bëftë mirë

Related posts

Supë me spinaq dhe brokoli, e aromatizuar me mente

D V

Kështu bëhet glazura e qelqtë për torta dhe biskota: Sipas recetës së ëmbëltorëve me përvojë

D V

Tortë Pandoro në formë bredhi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More