Agjencia Zhurnal.mk.

Faqja e internetit e liderit suprem të Iranit publikon një video të animuar – Trump vritet në një sulm me dron teksa luante golf në Florida

Faqja e internetit e liderit suprem të Iranit, Ayatollah Khamenei, ka publikuar një video të animuar që duket se tregon një robot që thërret në një sulm me dron për të vrarë ish-presidentin amerikan Donald Trump.

 

Sipas Daily Mail, përcjell Telegrafi, videoja e animuar ishte pjesë e një konkursi për të shënuar përvjetorin nga vrasja e gjeneralit iranian Qassem Soleiman më 3 janar 2020 nga një sulm me dron amerikan në Bagdad.

Videoja, e postuar të mërkurën në faqen e internetit të zyrës së Ayatollah Ali Khamenei, duket se tregon zotin Trump, në fushën e golfit në Mar-a-Lago, Florida, duke u shënjestruar në një sulm me dron.

Ajo pasqyronte një poster propagandistik vitin e kaluar që tregonte gjithashtu zotin Trump në një fushë golfi, duke bërë thirrje për hakmarrje për vrasjen e gjeneralit Soleimani.

Në fillim të këtij muaji, presidenti i vijës së ashpër të Iranit, Ebrahim Raisi kërkoi që zoti Trump “të ndiqej penalisht dhe të vritej”.

“Nëse jo, po u them të gjithë liderëve amerikanë, mos dyshoni se dora e hakmarrjes do të dalë nga mëngët e umetit”, tha zoti Raisi, duke iu referuar komunitetit mbarëbotëror të myslimanëve.

Kjo nuk është hera e parë që regjimi iranian kërkon përndjekjen e zotit Trump dhe as një presidenti amerikan.

Vitin e kaluar, Irani i ka kërkuar Interpolit të lëshojë një “njoftim të kuq” për arrestimin e Presidentit Trump dhe 47 zyrtarëve të tjerë amerikanë, duke përmendur vrasjen në shënjestër një vit më parë të Qassem Soleimani, një gjeneral i fuqishëm iranian.

Interpoli u përgjigj se nuk merr në konsideratë kërkesat për një njoftim të kuq që janë të motivuara nga shqetësime politike ose ushtarake.

Kjo është hera e dytë që Irani kërkon ndihmë për arrestimin e presidentit amerikan. Presidenti i parë amerikan që Irani ka kërkuar të arrestohet ishte Ronald Reagan.

Ky është një veprim provokues në mes të bisedimeve të vazhdueshme ndërkombëtare në Gjenevë për programin bërthamor iranian. 

Related posts

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Redaksia

Izraeli regjistron raste të infektimit me variantin e ri të koronavirusit

D V

Në SHBA po hetohet si i shënjestron Instagrami fëmijët

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More