Agjencia Zhurnal.mk.

Eurovision 2023 do të mbahet në Liverpool

Finalja e Madhe e Eurovision Song Contest 2023 do të zhvillohet në Liverpool Arena pranë lumit Mersey, të shtunën më 13 maj me gjysmëfinale të martën më 9 dhe të enjten më 11 maj.

 

BBC, së bashku me Unionin Evropian të Transmetuesve (EBU), do të organizojnë Konkursin në konsultim me UA:PBC, transmetuesin publik të Ukrainës dhe fituesit e vitit të kaluar të Konkursit.

Liverpooli u zgjodh pas një procesi që ekzaminoi objektet në vend; aftësia për të akomoduar mijëra delegacione, ekuipazh, tifozë dhe gazetarë; infrastruktura; dhe oferta kulturore e qytetit pritës në pasqyrimin e fitores së Ukrainës në 2022.

Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Eurovision Song Contest, Martin Osterdahl, e mirëpriti lajmin.

“Liverpool është vendi ideal për të pritur Festivalin e 67-të të Këngës në Eurovision në emër të Ukrainës”.

“Qyteti është sinonim i muzikës dhe Liverpool Arena tejkalon të gjitha kërkesat e nevojshme për të organizuar një ngjarje globale të kësaj shkalle. Na ka bërë shumë përshtypje pasioni që ka treguar qyteti në përqafimin e Konkursit dhe idetë e tyre gjithëpërfshirëse për vendosjen e fituesve të vitit të kaluar, Ukrainën, në ballë dhe në qendër, kur mijëra fansa vizitojnë majin e ardhshëm”, tha ai tutje.

“Ky do të jetë konkursi i parë i këngës në Eurovision që do të mbahet në Mbretërinë e Bashkuar në 25 vjet dhe, ndërsa ne punojmë me transmetuesin tonë pritës, BBC, për të festuar fitoren e Ukrainës, ky prodhim unik premton të jetë me të vërtetë shumë i veçantë”.

Kujtojmë që grupi Kalush ishte fitues i Eurovision 2022 por për shkak të situatës në Ukrainë, festivali i vitit të ardhshëm nuk mund të mbahet atje.

Related posts

Keanu Reeves është duke u fejuar? Aktori kërkon unazë diamanti në Los Angeles

D V

“Gati humba jetën”, Eminem flet për periudhën e errët

Xh M

Kate Beckinsale nuk e ka takuar vajzën e saj për dy vite

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More