Agjencia Zhurnal.mk.

Eurodeputeti austriak: S’duhet të nënvlerësojmë rolin pozitiv të ShBA-së në dialog

Komisioni Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë ka mbajtur sesionin e dytë të punës.

 

Eurodeputeti austriak Lukas Mandl tha se dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit është dialogu mes dy shteteve dhe jo ndërmjet dy qyteteve.

Sipas tij, është e rëndësishme që Bashkimi Evropian e ndërmjetëson dialogun, ndërsa shtoi se mund të jenë konstruktiv por edhe kritik si po vazhdon dialogu. Madje ai thotë se nuk duhet të nënvlerësohet roli pozitiv i ShBA-së në dialogun.

Ai tha se, çështja e liberalizimit është vonuar tej mase.

“Agjenda thotë dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit. E njoh këtë gjuhë shumë mirë, por besoj se ky nuk është dialog mes dy qyteteve. Buhet ta bëjmë të qartë në fillim se është e është dialog mes dy shteteve, shtetit të Kosovës dhe Serbisë”.

Related posts

Një i vdekur dhe tetë raste pozitive me COVID-19

Z.H

169 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 39 në gjendje të rëndë

D V

Tahiri: Shkarkimi i ambasadorëve, njollë e zezë në politikën e jashtme

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More