Agjencia Zhurnal.mk.

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Angela Merkelit i ka përfunduar zyrtarisht mandati si kancelare e Gjermanisë.

 

Presidenti i Republikës së Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier e ka falënderuar për punën kancelaren gjermane, e cila ishte në këtë postë prej vitit 2005.

“Kjo kancelari ishte një nga më të rëndësishmet në historinë e republikës”, tha Steinmeier në Bundestag, duke i dorëzuar asaj një dokument për përfundimin e kompetencave të saj.

Sot është mbajtur seanca e parë organizative e parlamentit të ri gjerman, të cilin do ta drejton Barbel Bas, raporton washingtonpost.

Merkel dhe anëtarë të tjerë të qeverisë gjermane do të punojnë tani si ministra në detyrë, derisa Gjermania të marrë një qeveri të re, të cilës pritet t’i prin Olaf Scholz. /Telegrafi/

Related posts

Sot po i sjell kokëçarje Vuçiqit, por çfarë bëri Dijana Hrkaloviq për partinë e presidentit serb?

D V

Drejtori i CIA-s takohet me Talebanët, ndërsa rritet vala e të evakuuarve nga Afganistani

N E

Detajet/ Nuk ulesh në restorant pa vaksinë: Masat e reja që pritet të marrë Gjermania në vjeshtë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More