Agjencia Zhurnal.mk.

‘Është vërtet një katastrofë’, zjarri në burg vret të paktën 38 persona

Të paktën 38 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pas një zjarri që shpërtheu një burg në Burundi.

 

Zëvendëspresidenti Prosper Bazombanza u tha gazetarëve se zjarri kaploi një objekt të mbipopulluar në kryeqytetin Gitega, me të paktën 69 persona të lënduar rëndë.

Pamjet që qarkullojnë në internet tregojnë një ndërtesë të përfshirë nga flakët dhe trupat që thuhet se janë të të burgosurve në burg.

“Është vërtet katastrofë”, i tha BBC-së përmes telefonit një i burgosur.

“Unë do të thoja se pothuajse 90% e sallave të gjumit janë djegur”

Dëshmitarët i thanë AFP se zjarri tani është vënë nën kontroll.

Me kapacitet për 400 të burgosur, burgu Gitega mbante 1,539 të burgosur që nga muaji i kaluar, sipas Shoqatës së Krishterë Kundër Torturës (ACAT-Burundi).

Një postim në Twitter nga ministria e brendshme e Burundit tha se shkaku i zjarrit ishte një qark i shkurtër

Related posts

Dështim apo sukses, një vit pas tërheqjes amerikane nga Afganistani

Xh M

Publikohen pamjet e vrasjes së djalit të ish-presidentit

Xh M

Cui Tiankai: Marrëdhëniet e qëndrueshme Kinë-ShBA përputhen me interesat e përbashkëta

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More