Agjencia Zhurnal.mk.

Erdogan pret një takim me Biden: Turqia nuk është rastësisht anëtare e NATO-s

Erdogan tha në një konferencë për shtyp në Ankara, para se të nisej për në Spanjë, se Biden kishte shprehur dëshirën për të biseduar sërish sonte ose nesër dhe se pala turke kishte deklaruar se ishte e mundur.

Ai tha se do të diskutonte kërkesën e Turqisë për F-16 të përmirësuar, por shtoi se “taktikat e devijimit” ishin në rrezik. Ata avionë u porositën dhe u paguan pjesërisht nga Turqia, por Uashingtoni e pezulloi kontratën kur Turqia bleu sistemin rus kundërajror S-400.

Erdogan është i zemëruar për bazat ushtarake amerikane në Greqi dhe tha se Shtetet e Bashkuara janë të fiksuar pas blerjes turke të raketave S-400 të prodhimit rus.

Ai gjithashtu konfirmoi se planifikon të takohet me liderët e Suedisë dhe Finlandës së bashku me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, për të vazhduar bisedimet për kundërshtimin e Turqisë ndaj kërkesave për anëtarësim të këtyre dy vendeve nordike.

Ai tha se Turqia “do rezultate, jo fjalë boshe”.

“Pritja jonë kryesore në këtë samit është solidariteti i pakushtëzuar brenda NATO-s. Ne kemi qenë anëtarë të Aleancës Atlantike për 70 vjet dhe Turqia nuk është rastësisht anëtare e NATO-s,” tha Erdogan.

Ai tha se nëse Suedia dhe Finlanda duan të bëhen anëtarë të Aleancës, duhet të kenë parasysh shqetësimet e Turqisë.

Ankaraja kundërshton hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në Aleancë, duke përmendur qasjen e tyre të butë ndaj grupeve të konsideruara nga Turqia si kërcënime të sigurisë kombëtare, duke përfshirë Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe degën e saj siriane.

Mbështetja e SHBA për luftëtarët kurdë sirianë në luftën kundër Shtetit Islamik ka zemëruar gjithashtu Turqinë prej vitesh.

Related posts

Një vrimë e zezë “gëlltiti” një yll disa vite më parë

Xh M

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finland

Xh M

Trudo: Bllokadat janë hequr, por kërcënimet e rrezikshme mbeten

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More