Agjencia Zhurnal.mk.

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Recep Tayyip Erdogan ka humbur besimin e qytetarëve sipas një sondazhi të fundit të realizuar në Turqi.

 

Presidenti i Kompanisë Kërkimore Eurasia, Kemal Ozkiraz ndau hulumtimin e fundit zgjedhor të ORC, një kompani e afërt me AKP-në e Erdoganit.

Shkalla e atyre që thanë se nuk do të votonin për presidentin aktual nëse do të kishte zgjedhje këtë të diele ishte 44.2 për qind krahasuar me 53.7 që ishte herën e kaluar, raporton duvar.

Numri i atyre që thanë se do të votonin ishte 42.8 për qind gjersa të pavendosur ishin 13 për qind.

Theksojmë se kohët e fundit, mafiozi turk, Sedat Peker ka hedhur akuza të mëdha për krim dhe korrupsion në llogari të të parit të shtetit turk.

Ndryshe, Erdogan ishte zgjedhur president në raundin e dytë pasi mori mbështetjen e njërës parti opozitare, MHP të Devlet Bahçeli. 

Related posts

Dy muaj nga rënia e Kabulit: Talebanët me premtime boshe – keqtrajtimi i grave, vrasjet e kundërshtarëve

D V

Çekia merr kryesimin e BE’së, a është prioritet liberalizimi i vizave për Kosovën?

Z.H

Goditen nga treni, vdesin babë e bir në Itali

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More