Agjencia Zhurnal.mk.

“Emigrantët vijnë për hall”! Në Gjadër i presin me pozitivitet. Rrëfimi i banorit për AFP-në

Qendrat e pritjes së emigrantëve në Gjadër të Lezhës duhet të jenë gati më 20 maj, kohë kur pritet që të mbërrijnë edhe emigrantët e parë të kapur në det nga autoritetet italiane, duke vënë kështu në zbatim marrëveshjen e firmosur mes Shqipërisë dhe Italisë.

Gjadrit në Lezhë kanë udhëtuar edhe gazetarë të agjencisë franceze të lajmeve, AFP, të cilët kanë biseduar edhe me banorë të zonës.

Njëri prej tyre, Paulin Lucaj, tregohet pozitiv dhe mirëkuptues me vendimin për t’ju hapur dyerve emigrantëve afrikane.

Këtë të shtunë në Gjadër kanë vijuar punimet për shtrimin e rrugës që të çon drejt kampit. Paralelisht po punohet edhe për ngritjen e murit rrethues 7 metra i lartë, kjo për të penguar daljen e mundshme të emigrantëve nëse do të ketë tentativa të tilla.

Related posts

Reshjet e dendura të shiut, përmbyten rrugët në Vlorë

Xh M

Si është të jesh president? Rrëfehet Bamir Topi

Xh M

Konfiskimi i aseteve ruse, Basha përshëndet vendimit e Kongresit Amerikan

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky