Agjencia Zhurnal.mk.

Elon Musk zbulon anijen-dron të SpaceX për ulje raketash në det

Njeriu i parë i SpaceX, Elon Musk, zbuloi një anije të re dron autonome përmes Twitter.

 

Anija me dron u emërua A Shortfall nga Gravitas ose ASOG Theft, dhe prova e parë u krye të premten e kaluar.

Ai thuhet se do të përdoret për misionet raketë Falcon 9 dhe Falcon Heavy, të cilat do të lëshohen nga Qendra Hapësinore Kennedy dhe Stacioni Hapësinor Cape Canaveral në Florida.

Për ata që pyesin pse SpaceX ka nevojë për tre borde droni, përgjigja është e qartë.

Ambiciet në lidhje me orarin e lëshimit janë në rritje, kështu që do të nevojiten më shumë aktivitete për të “nisur” raketat.

Në misionin e lëshimit të raketave Falcon Heavy, anija me dron duhet të lundrojë disa qindra milje në lindje të Florida.

Udhëtimi zakonisht zgjat gjashtë deri në shtatë ditë, dhe nganjëherë më shumë.

Përveç kësaj, kur anija kthehet në port, duhen midis 24 dhe 72 orë që raketa të hiqet nga anija.

Kjo do të thotë që anija mund të mos jetë e disponueshme për nisjen e radhës, kështu që nevojitet një tjetër. 

Related posts

Twitter njofton se talebanët mund të jenë pjesë e platformës derisa i respektojnë rregullat

D V

WhatsApp nuk do të funksionojë më për miliona njerëz me ‘telefona të vjetër’

D V

Zhvillim i avancuar i kompjuterit kuantik që përdor dritën

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More