Agjencia Zhurnal.mk.

Elon Musk thotë se selia e kompanisë Tesla do të zhvendoset në Teksas

Kompania Tesla ka njoftuar se do të transferojë selinë e kompanisë së saj në Teksas nga Kalifornia.

 

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, shefi ekzekutiv i kompanisë, Elon Musk, bëri të ditur vendimin në takimin vjetor të aksionarëve të prodhuesit të makinave elektrike në Austin.

“Jam i ngazëllyer për të njoftuar se ne po lëvizim selinë tonë në Austin, Texas”, u shpreh Musk të enjten.

Kompania e makinave elektrike është aktualisht e vendosur në Palo Alto, Kaliforni, pranë selisë së saj origjinale në San Carlo, dhe fabrikës së saj të parë në Fremont.

Musk kishte debatuar me politikanët lokalë në qarkun Alameda, Kaliforni, vendndodhja e një fabrike kryesore e Tesla-s, për përgjigjen e saj ndaj COVID-19.

Related posts

Honda prezantoi SUV e parë elektrikë dhe tre koncepte

D V

Rolls-Royce Cullinan i blinduar i Klassen kushton 833 mijë euro

D V

General Motors do të lansojë 10 automjete elektrike në Korenë e Jugut deri në vitin 2025

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More