Agjencia Zhurnal.mk.

Elon Musk ka ofruar sërish blerjen e Twitter me çmimin e rënë dakord në prill

Tregtimi i aksioneve në Twitter u ndërpre sot në bursën e Nju Jorkut “në pritje të informacionit”, pas një raportimi të Bloomberg se Elon Musk i është kthyer ofertës së tij për të blerë platformën me çmimin origjinal të rënë dakord në prill.

 

Tregtimi fillimisht u ndërpre për pesë minuta dhe më pas u pezullua pasi çmimi i aksionit u rrit +18%.

Bloomberg raportoi se miliarderi Elon Musk ka ofruar sërish blerjen e Twitter Inc për 54.20 dollarë për aksion, oferta e tij origjinale.

Aksionet e Twitter arritën në 47.93 dollarë në Wall Street, por në të njëjtën kohë aksionet e Tesla Inc, kompania e automjeteve elektrike të Musk, ranë 3%.

Propozimi i Musk u bë me një letër në Twitter, sipas Bloomberg.

Avokatët e të dyja palëve nuk ishin menjëherë të disponueshëm për koment.

Musk ra dakord në prill për të blerë Twitter për 44 miliardë dollarë, por u tërhoq brenda disa javësh duke pretenduar se numri i llogarive bot ishte shumë më i lartë se vlerësimi fillestar i kompanisë se ato përfaqësonin më pak se 5% të përdoruesve.

Zhvillimi vjen pasi të dy palët pritej të përballeshin më 17 tetor në Gjykatën e Mosmarrëveshjeve Tregtare të Delaware, ku Twitter po kërkon një vendim që detyron Musk të zbatojë marrëveshjen origjinale duke paguar 54.20 dollarë për aksion.

Related posts

Samsung The Wall 2021 është tani i disponueshëm edhe në Shqipëri

D V

Dominon bindshëm – iPhone nuk e lëshon fronin kur bëhet fjalë për telefonat e shtrenjtë – Samsung as afër shitjeve të rivalit

D V

Në Austin po ndërtohet lagjja më e madhe në botë me printerët 3D

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More