Agjencia Zhurnal.mk.

Ekspertët për variantin “Omicron”: Rastet në Britani mund të rriten në 15 mijë

Numri i rasteve të COVID-19 mund të rritet në 15 mijë në Mbretërinë e Bashkuar në ditët pas Krishtlindjes nëse varianti Omicron bëhet dominant, kështu kanë paralajmëruar ekspertët e shëndetësisë atje.

 

Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit Publik tha se varianti i ri mund të rrisë rastet gjatë rritjes së aktivitetit social.

Në një letër drejtuar Qeverisë nga ta, thuhet se nivelet më të larta të socializimit të kombinuara me ndikimin e Omicron mund të përbëjnë një rrezik shumë real, por ende të pamatshëm për menaxhimin e COVUD-19 gjatë javëve të ardhshme, shkruan The Sun.

Zyrtarët e shëndetësisë paralajmëruan qeverinë se kjo paraqet sfida serioze në javët në vijim, duke shtuar se është e pamundur të përcaktohet niveli i rrezikut dhe ndikimi i tij.

Mjekët e përgjithshëm mirëpresin shkurtimet e dokumenteve për t’u fokusuar në injektimet përforcuese të COVID-it.

Related posts

Shkencëtarët japonezë po punojnë në vaksinën kundër coronavirusit që jep mbrojtje të përhershme

D V

Google lidh një marrëveshje pesëvjeçare për të paguar AFP-në për ripërdorimin e përmbajtjes gazetareske

D V

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More