Agjencia Zhurnal.mk.

Ekspertët media përshëndesin uljen e suksesshme të anijes kineze në Mars

Sonda kineze “Tianwen-1″/Karikaturë nga “People Vision”

 

Sonda kineze Tianwen-1 preku të shtunën zonën e saj të parazgjedhur të uljes në Utopia Planitia, një fushë e gjerë në gjysmësferën veriore të Marsit, duke shënuar për herë të parë që vendi të zbarkojë një hetim në një planet tjetër përveç Tokës, njofton “Xinhua”.

Ekspertët dhe zyrtarët e mediave të huaja dhe astronomisë kanë përshëndetur uljen e suksesshme të anijes kineze në sipërfaqen e Marsit.

Administratori i asociuar i NASA-s Thomas Zurbuchen shprehu urime për zbarkimin e suksesshëm të Tianwen-1.

“Së bashku me komunitetin global të shkencës, unë pres që kontributet e rëndësishme që ky mision do të bëjë në kuptimin e njerëzimit për planetin e kuq”, -shkroi ai në “Twitter”.

“Ulja është një sukses i madh i programit themelor të kërkimit hapësinor të Kinës”, tha Dmitry Rogozin, kreu i korporatës shtetërore ruse të hapësirës “Roscosmos”. “Ne mirëpresim rifillimin e eksplorimit të planetëve të sistemit diellor nga fuqitë kryesore hapësinore”.

Francis Rocard, planetolog me Qendrën Kombëtare të Studimeve Hapësinore të Francës, e ka përshkruar misionin e eksplorimit të Marsit si një arritje të madhe, raportoi gazeta franceze “Le Parisien”. “Kinezët kanë luajtur mjaft në këtë histori dhe misioni është jashtëzakonisht ambicioz”.

Zbartimi në Mars u cilësua si një arritje e jashtëzakonshme, një hap i madh, nga “BBC” dhe revista shkencore “Nature”.

Related posts

Deputetë amerikanë arritën në Tajvan, 12 ditë pas vizitës së Nensi Pelosit

Xh M

Tridhjetë vjet nga fillimi i rrethimit të Sarajevës 

D V

Erërat e forta dhe shirat e dendur godasin Antalinë e Turqisë – pamje që tregojnë situatën e rëndë të krijuar atje

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More