Agjencia Zhurnal.mk.

Edhe pse është prodhuar më 1980, pronari i ardhshëm duhet të paguajë shtrenjtë për këtë BMW M1

Me një motor që prodhon 627 kuaj fuqi, BMW M5 CS është makina më e fuqishme e prodhimit të BMW ndonjëherë – por nuk është një super veturë.

 

Në fakt, BMW ka ndërtuar vetëm një super veturë të vërtetë: M1 madhështore, supozojnë mediat e huaja.

E krijuar nga departamenti i automjeteve BMW i veçantë për garat e makinave sportive FIA Group 5, vetëm rreth 450 kopje të tilla dolën nga linja e prodhimit midis 1978 dhe 1981 dhe entuziastët i janë lutur BMW që të ndërtojë një pasardhës që nga ajo kohë.

Mjerisht, BMW nuk ka në plan të ringjallë M1, por një shembull origjinal i vitit 1980 është aktualisht i listuar për shitje në Bring a Trailer, kështu që kjo mund të jetë një mundësi e rrallë për të zotëruar super veturën e parë dhe të vetme të BMW.

Siç bëhet e ditur, kjo M1 e veçantë u ndërtua në gusht të vitit 1980 dhe iu dorëzua Beckingen, Gjermani.

Më vonë u zhvendos në Mbretërinë e Bashkuar para se të importohej në SHBA në vitin 2001 nga shitësi aktual.

Për moshën e tij, ky është një shembull me kilometrazh relativisht të vogël, me 27,000 milje në orë, gjysma e të cilave u shtua nga pronari aktual në ditët e pistës dhe ngjarjet e vozitjes.

Ofertat në ankand kanë kaluar 400,000 dollarë dhe nuk do të jetë befasi nëse tejkalon çmimin e një BMW M1 që i përkiste aktorit të ndjerë Paul Walker. Makina e tij u shit për 500,000 dollarë në fillim të këtij viti.

Related posts

Mercedes prezanton SUV-in elektrik EQB

D V

Nëse keni ndonjërën nga këto vetura mos e shisni, sepse vlera e tyre vetëm do të rritet

Lea Muslija

Mercedes-Benz A160 Edition Hakkinen i rrallë kushton 44,900 euro

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More