Agjencia Zhurnal.mk.

Edhe këtë vit do të jepen vauçer për punonjësit me të ardhura të ulëta

Shkup, 22 Maj – Me rebalanciminin e buxhetit janë paraparë 15 milionë denarë për ndarjen e vauçerëve për punëtorët me të ardhura të ulëta për pushim në objektet turistike vendore, njoftoi sot nga Ohri ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

Para takimit me biznesmenë dhe tregtarë nga rajoni Ohër-Strugë, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, ai theksoi se kjo është një nga masat e qeverisë për mbështetjen e turizmit vendas, duke mos anashkaluar masat e Agjencisë për Promovimin dhe Përkrahjen e Turizmit për tërheqjen e turistëve të huaj.

“Kjo është një nga masat që zbaton Qeveria për të mbështetur turizmin vendas për punëtorët me të ardhura të ulëta, dhe Agjencia për Promovimin dhe Mbështetjen e Turizmit ka shumë masa për të inkurajuar turistët e huaj. Në turizëm ka edhe masa të tjera në drejtim të përmirësimit të infrastrukturës, shërbimeve të ofruara nga hotelierët dhe hotelierët, në mënyrë që të ofrohet më mirë në Ohër dhe Strugë jo vetëm për turistët vendas por edhe për turistët e huaj”, tha Bekteshi.

Numri i vauçerëve të ndarë, theksoi ai, varet nga aplikimet, gjegjësisht sa anëtarë të familjes aplikojnë.

Related posts

Mijallkov lirohet nga akuzat në rastin “Thesari”, në gjykimin e parë u dënua me tetë vite burg

D V

Spasovski dhe Kovaçevski do të marrin apanazh prej 2.500 eurove në muaj gjatë gjithë vitit

D V

Ali Ahmeti: Bujar Osmani është kandidati i BDI-së për president të Maqedonisë së Veriut

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy