Agjencia Zhurnal.mk.

Edhe katër trupa të pajetë gjenden në rrënojat e ndërtesës së shembur në Florida

Katër trupa të tjerë të pajetë u gjetën në rrënojat e një ndërtese që u shemb në Miami, Florida, duke e dërguar numrin e të vdekurve në 16.

Këtë e deklaroi sot kryetari i qytetit të Miamit, Daniela Levin Kava. Që nga orët e hershme të së enjtes, kur ndodhi katastrofa, askush nuk është tërhequr i gjallë nga një grumbull betoni, materiali dhe metali gjersa 147 persona të tjerë janë shënuar të zhdukur, njoftoi chicagotribune.

Zyrtarët thanë se ata ende shpresonin të gjenin të mbijetuar. “Ne po bëjmë gjithçka në fuqinë tonë”, tha kryetari i qytetit në një konferencë shtypi, së cilës iu bashkua Guvernatori i Floridës, Ron de Santis.

Ende po hetohet se çfarë dërgoi në shembjen e ndërtesës shumëkatëshe pesë ditë më parë, por vëmendja është përqendruar në dëmtimet strukturore të renditura në raportin e inxhinierëve nga viti 2008, i cili u botua nga autoritetet e qytetit Surfside.

Në atë raport, inxhinierët përcaktuan dëmtime të konsiderueshme strukturore rreth pishinës në ndërtesë dhe përkeqësimin e çimentos në garazhin nëntokësor. Ndërtesa dymbëdhjetë katëshe është ndërtuar në vitin 1981 dhe kishte 130 apartamente. 

Related posts

Gati 1.000 persona vdesin nga ethet tropikale në Bangladesh

Xh M

Dramë në Bratislavë, burri shtiu me armë nga dritarja e ndërtesës – raportohet për të vrarë dhe plagosur

Xh M

Rusia po prodhon armë të reja bërthamore, Putin: Do ruajmë ekuilibrat botërorë

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!