Agjencia Zhurnal.mk.

E restauruar Octavia RS Bonneville, Skoda më e shpejtë ndonjëherë

Skoda Ocravia RS me 600 kuaj fuqi bëri histori në Bonneville në 2011 dhe tani është restauruar plotësisht.

 

Octavia RS nuk është ndër makinat më emocionuese me performancë të lartë, por tërheq klientët me faktin se është më praktik se rivali i tij. Në vitin 2011, qendra teknike në Mbretërinë e Bashkuar vendosi një rekord shpejtësie për një makinë prodhimi me një motor 2.0 litër turbocharged. Banesat e Kripës Bonneville në Juta.

Motori i lartpërmendur 2.0-litërsh TSI është i pajisur me një turbocharger të madh Garrett dhe një sistem injektimi të ujit, një ftohës më të mirë, një ftohës më të madh, montime të reja të motorit dhe hundë të reja, dhe pas rimarrjes së ECU njësia zhvillon 600 kuaj/fuqi.

https://motorsport.tv/embed/7n046cDU

Krahasuar me një motor standard, ky është rreth tre herë më i fuqishëm. Njësia e benzinës është e çiftuar me një kuti ingranazhi të huazuar nga Superb GreenLine dhe e pajisur me një diferencial të kufizuar të rrëshqitjes. Vetura është ulur me 80 mm dhe ka rrota çeliku 15 inç me mbulesa të optimizuara aerodinamikisht dhe goma Goodyear Eagle Dragway Special.

Octavia RS arriti një shpejtësi prej 366 km/orë, e cila ndodhi në 19 gusht 2011. Tani është restauruar plotësisht me rastin e 10 vjetorit të regjistrimit.

Shndërrimi i një makine familjare në një makinë më shpejt se Porsche 918 Spyder nuk ishte përfundimisht një detyrë e lehtë, por rezultati është mbresëlënës. 

Related posts

Bentley do të nisë prodhimin e veturës së tij të parë elektrike në vitin 2025

D V

Sa mund të ecë makina më e ngadaltë në botë?

Lea Muslija

Sa ndikojnë temperaturat e ftohta të dimrit në “jetëgjatësinë e baterisë” së veturave elektrike?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More