Agjencia Zhurnal.mk.

E kryer, Arda Guler do të zyrtarizohet te Real Madridi pas testeve mjekësore

Fantazisti turk i Fenerbahces, Arda Guler tani mund të thuhet se është lojtar i ri i gjigantit evropian, Real Madridit.

Sipas gazetarit të njohur Toni Juanmarti, adoleshent sensacional turk do të jetë lojtari i fundit që do t’i bashkohet Los Blancos, me një marrëveshje të përfunduar zyrtarisht.

Në raport thuhet gjithashtu se Barcelona u përpoq me dëshpërim të bindte Gulerin që t’i bashkohej atyre në vend të Real Madridit, megjithëse përpjekjet e tyre ishin të kota.

Blaugranët ishin favoritët për të nënshkruar me adoleshentin ditët e fundit, përpara se ai të zgjidhte përfundimisht kalimin te Los Blancos të martën mbrëma.

Sipas El Larguero, Guler ka nënshkruar një kontratë gjashtëvjeçare me Real Madridin, duke e mbajtur atë në klub deri në fund të sezonit 2028-29. Ai pritet të fluturojë drejt kryeqytetit spanjoll sot (e enjte) për të finalizuar transferimin.

Guler do t’i bashkohet skuadrës së Real Madridit kur të fillojnë stërvitjet e tyre parasezonale në dy javët e ardhshme, dhe ai do të mbetet me skuadrën e Carlo Ancelottit për sezonin e ardhshëm – ai nuk do të huazohet.

Kosto e transferimit thuhet se është 20 milionë euro, një klauzolë shitje prej 20 për qind e mbajtur nga klubi turk dhe disa bonuse.

Ndryshe, Guler është nënshkrimi i pestë i Real Madridit këtë verë, pas Fran Garcia, Brahim Diaz, Jude Bellingham dhe Joselu Mato. 

Related posts

Lewandowski zbulon kohën e pensionimit të tij nga futbolli

D V

Benaser: Ende besojmë se jemi në garë për titullin kampion

Xh M

Carragher emëron lojtarin ‘më me ndikim’ në Ligën Premier, e cilëson ende të nënvlerësuar

D V