Agjencia Zhurnal.mk.

Dy shqiptarë zgjidhen deputetë në Parlamentin e Suedisë

Arritje historike e shqiptarëve në Suedi. Nga katër kandidatë shqiptarë për deputetë në parlamentin e Suedisë, me votat e numëruara deri tani Dibrani dhe Birinxhiku do të jenë pjesë e kabinetit. Albinfo.ch shkruan se Aida Birinxhikaj, Adnan Dibrani, Arbër Gashi, dhe Aurora Pirraku Eriksson ishin katër shqiptarët e rinj me prejardhje nga Kosova, të suksesshëm në politikën suedeze që kandiduan për një ulëse në parlamentin suedez për vitin 2022.

 

Aida Birinxhikaj shkëlqeu në fushatën elektorale që mbajt në Suedi, duke qenë një nga kandidatet në 5-shen e parë të Partisë Socialdemokrate. Vlen të theksohet se Birinxhiku jeton në Falkenberg të Suedisë, dhe ishte kandidatja numër 3 në listën e Partisë Socialdemokrate.

Nga ana tjetër, profili tjetër i suksesshëm është edhe Adnan Dibrani. Dibrani këtë post e kishte për tre mandate rresht dhe thotë se u mundua veçanërisht përmes Këshillit të Evropës të kontribuojë për Kosovën. Ky deklaron se prioritet do ta ketë ekonominë si dhe arsimin.

Related posts

Kriza me rrymë: Si erdhi Kosova në këtë gjendje?

D V

Zhvillimet në Listën Guxo, Avdyli: Ata që nuk u bënë zëvendësministra s’mund të thirren në emër të kapitalit politik të Vjosa Osmanit

D V

Qytetarët flasin për masat e reja antiCOVID, nuk e përkrahin mbajtjen e maskës në ambiente të hapura

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More