Agjencia Zhurnal.mk.

Duket si karotë por nëse e kafshoni mund t’ju mbyt, plazhet e qytetit britanik “vërshohen” nga bima me toksike sesa kërpudha helmuese

Autoritetet lokale kanë paralajmëruar kalimtarët e rastit që të mos hanë një bimë helmuese, e cila ngjan shumë me një perime të familjes së karotës që këto ditë është parë në plazhet e qytetit Cumbria në veriperëndim të Anglisë.

 

Ajo ndryshe njihet si “gishti i vdekjes”, ngjanë shumë me një karotë kur e shikoni për herë të parë, por gjethet e saj janë shumë helmues e lëvorja e saj nëse konsumohet mund ta mbyt njeriun, transmeton Telegrafi.

Ajo rritet në ishujt e Britanisë dhe në afërsi të ujërave, por për shkak të stuhive që goditën vendin së fundmi ka arritur deri të plazhet e Cumbrias – ku është bërë thirrje kalimtarëve të rastit që të mos i prekin.

Rojet bregdetare kanë paralajmëruar të gjithë se bëhet fjalë për një bimë shumë të rrezikshme që godet drejtpërdrejtë sistemin nervor, shkakton ngërçe dhe vdekje të papritur.

Ekspertët theksojnë se “gishti i vdekjes” është më i rrezikshëm sesa kërpudhat helmuese që kanë mjaft toksina për ta mbytur një person të rritur.

“Kur është fjala për helmin, kërpudha nuk është asgjë krahasuar me këtë”, ka thënë instruktorja e agjencisë britanike Wild Food, Marlow Ranton.

Related posts

Liqenet nëntokësore në Mars po bëhen gjithnjë e më enigmatike, por ekziston një problem

D V

Gjendet numër i madh i monedhave të arta anglo-saksone në Britani

D V

Ngordh breshka Shurley, ishte banori më i vjetër i kopshti zoologjik Shenbrun – në kopshtin zoologjik të Vjenës jetoi nga viti 1953

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More