Agjencia Zhurnal.mk.

Duhen zgjidhje të reja për të anashkaluar sanksionet amerikane

Presidenti iranian Ebrahim Raisi theksoi sot se për të anashkaluar sanksionet “drakonike” të SHBA-ve duhen zgjidhje të reja, duke theksuar se zgjerimi i Organizatës së Shangait për Bashkëpunim (OSHB) do të ndihmonte kundër qasjes së njëanshme të Uashingtonit.

 

Duke i’u drejtuar pjesëmarrësve të Samitit të OSHB-së në Samarkand, Raisi bëri thirrje për forcimin e tregtisë së lirë ndërmjet vendeve anëtare, si dhe bashkëpunimin e tyre në sferën financiare dhe bankare.

“OSHB-ja duhet të sjellë vendime të reja dhe të ndërmarrë masa konkrete kundër sanksioneve drakoniane të SHBA-ve dhe unilateralizmit të saj, siç është tregtia e qëndrueshme ndërmjet vendeve anëtare”, tha ai.

Teherani, i cili po përpiqet të dalë nga izolimi ekonomik i vendosur nga sanksionet amerikane, dje nënshkroi një Memorandum anëtarësimi në OBSH. Organizata u krijua në vitin 2001 si një organ këshillues për Rusinë, Kinën dhe disa ish-republika sovjetike të Azisë Qendrore, katër vjet më vonë ajo u zgjerua me pranimin e Indisë dhe Pakistanit. Ambiciet e OSHB-së janë të luajë një rol më thelbësor si kundërpeshë ndaj ndikimit perëndimor në rajon.

Related posts

Aeroplani Boeing 737 ulet urgjentisht në oqean, ja çfarë ndodhi me pilotët

D V

Itali/ Pasaporta e vaksinimit COVID-19 për të gjithë punonjësit

D V

Trembet Gjeorgjia/ Edhe Osetia e Jugut ka gati referendumin për bashkimin me Rusinë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More