Agjencia Zhurnal.mk.

Dridhet nëntoka e Kalifornisë, plot 25 tërmete në vetëm pak minuta

Kalifornia u godit nga 13 tërmete në një hark kohor prej vetëm 25 minutash gjatë natës, ka konfirmuar Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS). Tërmeti i parë goditi pak pas mesnatës të së hënës, duke goditur veriperëndimin e El Centro, një qytet në rajonin kufitar jugor.

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS) tha se tërmeti regjistroi një magnitudë 4.8 ballë dhe thuhet se ka tronditur pjesën më të madhe të kontesë së San Diegos.

Zona u godit me një pasgoditje 4.5 vetëm gjashtë minuta më vonë, e cila u pasua më pas nga një seri lëkundjesh më të vogla, me origjinë në perëndim të Detit Salton. Tërmetet duket se janë shkaktuar nga sistemi i çarjeve të San Jacinto, kanë thënë meteorologët. Është një nga çarjet më aktive në Kaliforninë jugore.

Related posts

Beogradi sërish në zgjedhje

Xh M

FMN: Aktiviteti ekonomik i Kinës u rimëkëmb në 2023-in

Xh M

Gaza/ Një armëpushim i mundshëm mund të ndodhë brenda 24- 48 orëve nëse Izraeli pranon kërkesat e Hamasit

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy