Agjencia Zhurnal.mk.

Drecun: Albin Kurti po e bën të pamundur arritjen e ndonjë përparimi në dialog dhe kjo rezulton në sulme ndaj serbëve

Mediat serbe e ka bërë buj një lajm për një sulm të një djali 13 vjeçar serb në Gojbulë të Vushtrrisë.

E për këtë ka folur edhe Milovan Drecun i cili thotë se sulmi i till është i rrezikshëm.

“Forma më e rrezikshme e dhunës është sigurisht sulmi i motivuar etnikisht ndaj fëmijëve. Kur ju sulmoni fëmijët, atëherë është një mesazh për prindërit e tyre se ata nuk kanë ardhur, se ata duhet të shpëtojnë familjet e tyre – fëmijët duke lënë atje ku kishte sulme, dhe kjo është një fushatë e vazhdueshme sistematike e dhunës që po kryhet në Kosovë dhe Metohi kundër popullit serb”, tha Drecun, shkruajnë mediat serbe.

Ai thekson se pozita e serbëve në Kosovë karakterizohet nga pasiguri fizike, institucionale, juridike-pasurore, ligjore dhe shëndetësore.

Siç deklaroi ai, gjatë dy viteve të mëparshme, u regjistruan pothuajse 190 sulme të motivuara etnikisht ndaj popullit serb në Kosovë, në pronën e tyre, në kishën ortodokse serbe, në objektet e kishës ortodokse serbe dhe 39 serbë u plagosën.

“Kjo na tregon se qëndrimi i institucioneve në Prishtinë ndaj popullit serb nuk është aspak pozitiv, se sjellja e atyre institucioneve hap hapësirë ​​për provokimin e incidenteve ndëretnike dhe dhunën e motivuar etnikisht dhe inkurajon shqiptarët ekstremë të sulmojnë popullin serb sepse ata e di se ata do të qëndrojnë të pandëshkuar për të vazhduar jetesën atje dhe për të dekurajuar kthimin e atyre që u dëbuan”, tha Drecun.

“Sidoqoftë, tani kemi Albin Kurtin në dialog, i cili e bën të pamundur arritjen e ndonjë përparimi në dialog dhe kjo rezulton në sulme ndaj serbëve”, thekson Drecun.

Duke komentuar rastin e Dragica Gasic, i cili u kthye në Gjakovë pas 22 vitesh dhe i cili është i ekspozuar ndaj provokimeve dhe sulmeve në baza ditore, ajo deklaron se institucionet e Kosovës nuk tregojnë interes për ta mbrojtur atë dhe për të krijuar kushte që ajo të mbijetojë.

“Ju keni shqiptarë që nuk janë plotësisht të gatshëm të pranojnë bashkëjetesën me dikë të një nacionaliteti tjetër, të pranojnë bashkëjetesën me serbët, të paktën me një grua serbe që është atje. Ata duan të shkatërrojnë plotësisht çdo gjurmë të ekzistencës serbe në Kosovë duke dashur të të jetë personi i vetëm që gruaja serbe po dëbohet nga Gjakova “, deklaron e ftuara e programit të mëngjesit.

Related posts

Sveçla për vrasjen e 21-vjeçares: Do të kujdesemi në zbardhjen e rrethanave dhe përgjegjësisë së secilit zyrtar

Xh M

Vritet një grua në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj

Xh M

Gërvalla i bën thirrje diasporës që të marrë pjesë në procesin e regjistrimit të popullsisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy