Agjencia Zhurnal.mk.

Dorëzohet iniciativë për shkarkimin e Gjukanoviqit

Deputetët e shumicës parlamentare të dalë nga zgjedhjet në Mal të Zi, përfshirë partitë pro-serbe Fronti Demokratik, Mali i Zi Demokratik, si dhe partinë liberale Lëvizja Qytetare URA, kanë nënshkruar propozimin për fillimin e mocionit për shkarkimin e Presidentit të Malit të Zi.

Iniciativa i është dorëzuar kryetares së Kuvendit, Danijela Gjuroviq, raporton gazeta malazeze “Vijesti”.

“Presidenti i Malit të Zi ka shkelur nenin 95, paragrafin 5 të Kushtetutës së Malit të Zi sepse nuk i ka ftuar të gjithë përfaqësuesit e partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e Malit të Zi në diskutimet për mandatin e formimit të Qeverisë”, thuhet në dokument.

Siç thuhet, shumica parlamentare thekson se Gjukanoviq nuk e ka ftuar në konsultim as Miodrag Lekiqin, i cili me marrëveshje të shumicës parlamentare ka marrë mbështetjen e 41 deputetëve për të qenë mandatar për formimin e qeverisë së re dhe si kryetar i Partisë Demos, është përfaqësuesi i saj, çka është shkelje e qartë e aktit më të lartë juridik.

Related posts

Gaza/ Një armëpushim i mundshëm mund të ndodhë brenda 24- 48 orëve nëse Izraeli pranon kërkesat e Hamasit

Xh M

Tragjedi në Serbi, çifti i të rinjve vret fëmijët një dhe tre vjeç, më pas hidhen nga kati i 17-të

Xh M

Iana, prezantuese AI nga Kina

V.E.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy