Agjencia Zhurnal.mk.

Dita ndërkombëtare e personave me fibrozë cistike

Shkup, 21 nëntor – Me rastin e Ditës ndërkombëtare të personave me fibrozë cistike, NLB Banka – Shkup sot do të prezantohet si “patron i pacientëve me fibrozë cistike” dhe, së bashku me Asociacionin për fibrozë cistike do të informojë për aktivitetet me të cilat do të mbështeten personat me këtë sëmundje të trashëguar kronike.

 

Në ngjarje do të flasin Branko Greganoviq – kryetar i Këshillit drejtues të NLB Bankës Shkup, Ivana Atanasovska – kryetare e ACF dhe prof.dr. Stojka Naceva-Fushtiq – drejtoreshë e Klinikës për sëmundje të fëmijëve.

Fibroza cistike (FC) është sëmundje gjenetike nga e cila në Evropë janë të afektuar rreth 2500 fëmijë të sapolindur në vit. Karakteristikë më e shpeshtë e FC-së është dëmtimi progresiv i sistemit respirator. Këlbazi i dendur i mbyllë rrugët e frymëmarrjes, duke shkaktuar vështirësi gjatë frymëmarrjes dhe e rritë mundësinë për paraqitje të infeksioneve bakteriale në mushkëritë e bardha.

Me kalimin e kohës mund të shkaktojë kollitje kronike, frymëmarrje të vështirësuar dhe ndezje dhe të zhvillohet në dëmtim të përhershëm të mushkërive.

Related posts

As Mickoski nuk i përkrahë sulmet ruse ndaj Ukrainës

Z.H

Hollshtajn: E rëndësisë thelbësore është që në mënyrë energjetike të avancohet procesi i reformave

Z.H

Milevski – Bërnz: E papranueshme që në shekullin e 21-të të zgjidhen çështjet me luft

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More