Agjencia Zhurnal.mk.

Distria Krasniqi fiton medaljen e argjendtë në Grand Slamin e Bakut

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e argjendtë në Grand Slamin e Bakut në Azerbajxhan, ku paraqiten 452 xhudistë nga 61 shtete të ndryshme.

Kosova ka siguruar tashmë medaljen e parë në në Grand Slamin që po mbahet në Baku.

Është xhudistja pejane, Distria Krasniqi, e cila ka fituar medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 52 kilogramë.

Në finale, xhudistja jonë ishte e pafat, duke u mposhtur në ‘golden score’ pas tri gabimeve nga japonezia Kisumi Omori.

Në luftën e parë, Distria mposhti me ‘waza-ari’ brazilianen Jessica Pereria, ndërsa në çerekfinale ajo triumfoi ndaj marokenes Soumiya Iraoui.

Në gjysmëfinale, pejania mori një fitore të madhe ndaj italianes Odette Giuffrida. 

Related posts

Guardiola: Çfarë mund t’u them lojtarëve dhe tifozëve pas një ndeshje si kjo?

D V

Njëmbëdhjetë alpinistë vdiqën nga shpërthimi i vullkanit, vazhdon kërkimi për të tjerët

D V

Joao Felix shpjegon festën pasionante pas golit ndaj klubit mëmë

D V