Agjencia Zhurnal.mk.

Disa prej tyre ‘spiunuan gratë që pëlqenin’, Facebook largoi nga puna 52 punonjës që po ‘ndiqnin aktivitetet’ e përdoruesve

Facebook shkarkoi 52 punonjës për abuzim me qasjen e tyre në të dhënat e përdoruesve të rrjetit social – përfshirë “burra të mërzitur” që morën të dhëna për vendndodhjen për gratë për të cilat ishin “të interesuar romantikisht”, sipas një raporti të ri.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, duke përdorur qasjen e tyre në të dhënat e përdoruesve përmes sistemeve të brendshme të Facebook, inxhinierët meshkuj ishin në gjendje të shikonin vendet e grave, mesazhet private, fotot e fshira dhe më shumë, sipas një raporti bombë në mediumin britanik Telegraph.

Në një rast tjetër, një inxhinier thuhet se përdori të dhëna në Facebook për të zbuluar se një grua për të cilën ai ishte i interesuar vizitonte rregullisht Dolores Park në San Francisko, pastaj përdori informacionin për të shkuar atje dhe për ta gjetur atë me miqtë e saj.

Shumica e inxhinierëve që abuzuan me informacionin privat ishin burra që kërkonin gra për të cilat ishin të interesuara, por nuk i kundërshtuan ata personalisht, sipas raportit, i cili është një fragment nga një libër i ardhshëm nga reporterët e New York Times, Sheera Frankel dhe Cecelia Kang.

Ndërsa 52 punonjës u pushuan nga puna për shkelje të tilla në 2014 dhe 2015, shefi i atëhershëm i sigurimit i Facebook, Alex Stamos thuhet se paralajmëroi se qindra të tjerë mund të kishin vepruar njëjtë pa u vërejtur.

Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg dyshohet se ishte i mërzitur kur mësoi në lidhje me abuzimin e gjerë të informacionit të përdoruesve – dhe pyeti pse askush tjetër në kompani nuk kishte menduar të shtrëngonte hyrjen e inxhinierëve në të dhëna të tilla.

Por vetë Zuckerberg kishte hartuar sistemin e hyrjes në të dhëna të kompanisë dhe refuzoi ta ndryshojë atë ndërsa kompania u rrit, sipas raportit.

Related posts

Android fiton betejën globale të telefonave

D V

Apple do të vonojë Touch ID nën ekran dhe iPhonen e palosshëm edhe më shumë

D V

“Zbulohen” çmimet e iPhone 13

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More