Agjencia Zhurnal.mk.

Disa mënyra për të hequr qafe hundën e mbyllur

Një hundë e mbyllur nuk është një gjendje e rrezikshme shëndetësore, por mund të jetë e pakëndshme.

 

Kongjestioni i hundës më së shpeshti shkaktohet nga ënjtja e mukozës së hundës.

Edhe pse në vetvete nuk është e rrezikshme, mund të shkaktojë mungesë gjumi që çon në çrregullime metabolike.

Ne ju sjellim këshilla sesi të flini lehtësisht nëse keni hundë të zënë:

Mos fryni hundën

Hulumtimet tregojnë se fryrja e hundës krijon shumë presion në zgavrën e hundës dhe rrit mundësinë që lëngu nga hunda të hyjë në sinuse. Prandaj, fryrja duhet të shmanget, dhe nëse është e nevojshme, fryni me kujdes një vrimë hunde në të njëjtën kohë.

Pini mjaftueshëm lëngje

Kur mukoza në kanalet e hundës është shumë e trashë, ajo mund të ngjitet në mure dhe të shkaktojë një hundë të mbyllur. Duke marrë mjaftueshëm lëngje në trupin tuaj, ju mund ta parandaloni këtë. Gjithashtu, për gjumë më të mirë rekomandohet të mos konsumohen pije alkoolike dhe me kafeinë pasi kafeina dhe alkooli janë diuretikë, substanca që rrisin nxjerrjen e lëngjeve nga organizmi.

Dush i nxehtë para gjumit

Ju mund të lehtësoni hundën e mbyllur duke bërë dush me ujë të nxehtë. Mukoza e trashë në hundë do të bëhet e hollë, e cila do t’ju sjellë menjëherë lehtësim. Është e rëndësishme që dera e banjës të jetë e mbyllur në mënyrë që përqendrimi i avullit të ujit në ajër të rritet mjaftueshëm.

Shtoni një jastëk tjetër poshtë kokës

Koka dhe pjesa e sipërme e trupit duhet të jenë në një pozicion më të lartë se zakonisht për të reduktuar rrjedhjen e gjakut nëpër mukozën e hundës dhe rrjedhimisht mbingarkesën, shkruan KP.

Shpëlajeni hundën me ujë të kripur

Mund të përdorni sprej me ujë deti ose të shpëlani hundën.

Related posts

Studimi i ri identifikon shkakun potencial të sëmundjes së Alzheimerit dhe si ta shmangni atë

D V

Shëndet i mirë nga xhenxhefili – Mënyrat kuruese në kushtet e shtëpisë

D V

Ushqimet që ju ndihmojnë të largoni lodhjen

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More