Agjencia Zhurnal.mk.

Disa gjëra që duhet t’i dini para martesës

Shumica nuk dinë çfarë të bëjnë kur vendosin të martohen. Edhe nëse vëzhgojnë martesën e një prindi ose dikujt pranë nesh, shumë prej nesh, duke u rritur, nuk e kishin idenë se çfarë po ndodhte në prapaskenë.

 

Prindërit zakonisht nuk na përgatisin për problemet dhe vështirësitë themelore me të cilat përballen njerëzit në martesë. Për fat të mirë, Gary Chapman shkroi një libër mbi këtë temë të quajtur “Gjërat që duhet të dija para dasmës”.

Nuk mjafton të biesh në dashuri. Një falje është një shenjë e forcës. Ju duhet një plan financiar – këto janë vetëm disa nga temat me të cilat Chapman trajton në detaje në librin e tij.

Këtu janë shtatë faktorët më të rëndësishëm:

Ndonjëherë është mirë kur shkoni në shtrat i zemëruar

Kur një debat nxehet shumë, është më e zgjuar të largoheni prej tij dhe të flini pak. Mëngjesi është më i zgjuar se nata.

Bashkëshorti juaj nuk mund të jetë gjithçka për ju

Mos u mbështetni te partneri juaj në të gjitha ndërveprimet tuaja sociale. Këtë do ta ndiqni lehtësisht nëse keni një jetë jashtë marrëdhënieve.

Flisni gjithmonë për gjithçka

Nëse ndiheni të zemëruar ose nervozë, mund t’ju ndihmojë të uleni dhe të flisni me njëri-tjetrin se si ndiheni.

Gjithmonë dëgjoni personin tjetër

Kuptimi i stresit nën të cilin është partneri juaj mund t’ju ndihmojë të kuptoni dhe falni sjelljet që i keni parë agresive dhe të panevojshme.

Është e vështirë të ndash një shtrat (dhe hapësirën e jetesës)

Është gjithmonë më e zgjuar të jetosh me partnerin për pak kohë përpara se të martohesh. Në këtë mënyrë mund të zbuloni se si është jeta me të nën të njëjtën çati.

Burrat e marrin personalisht nëse nuk jeni në humor për intimitet

Ju përpiqeni ta bëni seksin një prioritet, edhe nëse jeni të rraskapitur, të stresuar ose të pa interesuar, shkruan KP.

Secili është romantik në mënyrën e vet

Nëse i kushtoni vëmendje, do të filloni të kuptoni se burrat shpesh përpiqen t’ju befasojnë me gjëra të vogla, kur ju nuk e kërkoni ose nuk e prisni.

Martesa bazohet në kompromise. Sado që ju frustron, ju duhet të bëni kompromis me partnerin në çdo situatë.

Related posts

Dy shenjat e horoskopit me fat për sot

D V

Horoskopi, dy shenjat më me fat për sot

D V

Fati yt/ Horoskopi, 1 shtator 2021

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More