Agjencia Zhurnal.mk.

Dir: Kemi shpresë se Maqedonia do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën me ndihmë ushtarake

Shkup, 2 prill – Ukraina i është mirënjohëse Republikës së Maqedonisë së Veriut për ndihmën e saj, thotë ambasadorja e Ukrainës në vend, Larisa Dir, në një intervistë për “Zërin e Amerikës”.

Shpresohet se vendi do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në formën e ofrimit të ndihmës ushtarake për të penguar agresionin rus.

“Dhe në këtë formë të mbështetjes për anëtarësimin e Ukrainës në NATO, në të ardhmen e afërt, do të mbështesë ftesën për Ukrainën për t’u anëtarësuar në Aleancë. E gjithë kjo do të forcojë aftësitë mbrojtëse të Ukrainës në luftën e vazhdueshme dhe do të shpëtojë jetën e ukrainasve”, thekson Dir.

Ajo thotë se i është “mirënjohëse Maqedonisë së Veriut për mbështetjen e saj, e cila është e gjerë dhe konstante”.

“Republika e Maqedonisë së Veriut iu bashkua vendimit të Samitit të Këshillit të Evropës për krijimin e një Regjistri të dëmeve nga agresioni i Federatës Ruse, si dhe iu bashkua Koalicionit për krijimin e një Gjykate Speciale për krimin e agresionit kundër Ukrainës”, tha ambasadorja e Ukrainës në RMV.

Related posts

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

Redaksia

Kovaçevski: Gabuam me disa parti shqiptare

Redaksia

Toshkovski garanton proces të rregullt zgjedhor

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky