Agjencia Zhurnal.mk.

Diplomacia e re, Osmani: Deri dje shkonim nëpër qendra ndërkombëtare dhe qaheshim, tani menaxhojmë konflikte

Shkup, 13 tetor – “Deri dje diplomacia jonë ishte diplomaci e ankesës. Të shkoni nëpër qendra ndërkombëtare të qaheni për problemet që keni, për fqinjët që u bënë telashe dhe të kërkoni ndonjë ndihmë prej tyre. Tash unë menaxhoj raporte në mes Azerbejxhanit dhe Armenisë, Moldavisë dhe rajonit të Trasnitrisë

Jemi palë në vendimmarrje. Prandaj OSBE është e jashtëzakonshme si mundësi për shtetin dhe politikën tonë të jashtme”.

Këto komente kryesuesi i OSBE-së dhe Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani i ka bërë në në Auditoriumin e Institutit BIRC, i mbajtur dje në hapësirat e Universitetit të Tetovës (UT), në temën “A po na ik treni drejt BE-së?”.

Kryediplomati Osmani është shprehur optimist sa i përket rrugëtimit drejt BE-së.

Related posts

 I dyshuari kryesor për vrasjen e Vanja Gjorçevskës është kapur në Türkiye, procedura për ekstradim ka filluar

Xh M

Spavoski konfirmon: Lupço Palevski është arrestuar në Turqi, ekzekutori i Vanjës u kap nga policia turke në Balikesir

Xh M

Pasiguri e panik pas vrasjes së 14-vjeçares në Shkup

Xh M