Agjencia Zhurnal.mk.

Dimovski: ASK-ja ka marrë të gjitha masat e nevojshme për pranimin e sigurt të popullatës civile nga Afganistani

Shkup, 31 gusht – Agjencia e Sigurisë Kombëtare ka marrë të gjitha masat e nevojshme për kontroll të duhur të sigurisë, si dhe aktivitete të tjera që do të mundësojnë pritje, transport dhe qëndrim të sigurt të civilëve afganë në vendin tonë, deklaroi këtë pasdite drejtori i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë Viktor Dimovski.

Inspektimet, theksoi ai, u kryen në kohë dhe në bashkëpunim me MPB-në, institucionet e tjera të sigurisë dhe shërbimet partnere të shteteve anëtare të NATO -s, u morën masa për qëndrimin e tyre të përkohshëm, i cili do të jetë deri në 90 ditë në vendin tonë, të zhvillohet në rendin më të mirë.

“Sipas asaj që kemi marrë deri më tani, këta janë qytetarë, aktivistë të shquar në organizatat e shoqërisë civile, disa nga kolegët tuaj gazetarë, si dhe disa qytetarë që punuan në stafin civil për të mbështetur punën e ambasadave të huaja në Afganistan. Kontrollet janë kryer në kohë. Ne veprojmë në përputhje me kompetencat tona, marrim masa dhe aktivitete të tjera dhe jemi të bindur se gjithçka që lidhet me qëndrimin e këtij grupi do të bëhet në rendin më të mirë të mundshëm”, tha Dimovski, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas konferencës për shtyp me rastin e përvjetorit të themelimi të ASK-së.

Në lidhje me përhapjen e lajmeve të rreme, Dimovski theksoi se ky është një fenomen me të cilin përballet jo vetëm vendi ynë, por edhe vendet e rajonit dhe më gjerë. Ai është i kënaqur, siç tha ai, se një lajm i tillë i rremë nuk gjen ndonjë mbështetje serioze në opinionin publik.

Kërcënimi i aktiviteteve ekstremiste, terroriste dhe të ngjashme, siç theksoi ai, janë të përhershme për vendin tonë, dhe për vendet në rajon dhe në mbarë botën.

Related posts

Kacarska: Deputetët ta kompletojnë Gjykatën Kushtetuese

Xh M

Mot me vranësira dhe me reshje të shiut, me temperatura mbi zero

D V

Osmani – Lord Piç: Maqedonia e Veriut është eksportues i stabilitetit në rajon

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More