Agjencia Zhurnal.mk.

Dimitrovski: Oferta e kryeministrit nuk është e sinqertë, dalja nga ky ngërç janë zgjedhjet

Shkup, 13 qershor – “Oferta e kryeministrit nuk është e sinqertë. Ideja e kryeministrit është që në fakt të theksojë se VMRO-DPMNE dëshiron vetëm të vijë në pushtet dhe se asgjë tjetër nuk i intereson. Dhe tani po hedh funksione në kuptimin që unë jam gati t’ju jap një kryeministër. Pozicioni i kryeministrit, në fakt pozicioni i bashkimit të qeverisë, merret në zgjedhje, dhe zgjedhjet janë në një vit, ndoshta më pak se një vit para nesh, nëse nuk ka zgjedhje të parakohshme, pra nuk ka arsye. që kryeministri të shpërdorojë funksionet e tij”.

Këtë e theksoi Zoran Dimitrovski në emisionin “Samo tsna” në televizionin Kanal 5.

Ai shtoi se takimi i liderëve ishte i detyruar dhe i vonuar.

“Kovaçevski para disa muajsh tha se nuk ka çfarë të diskutojë me liderin e VMRO-DPMNE-së. Kurse Kovaçevski refuzoi takimin e lidershipit me idenë se di të sigurojë 80 deputetë për një shumicë prej 2/3 për miratimin e amendamenteve kushtetuese. Dhe kur e pa që nuk mund të funksiononte kështu dhe kur u përpoq me të gjitha mënyrat, ndër të tjera, me hile dhe shërbime të fshehta të inteligjencës të arrinte 80 deputetë, e pa që nuk funksionoi. Dhe në fund, kryeministri iu drejtua VMRO-DPMNE-së, çka është dashur të ndodhë sipas meje para propozimit francez”, përfundoi Dimitrovski.

Ai theksoi se dialogu i vërtetë ndërmjet Kovaçevskit dhe Mickoskit është dashur të ndodhë para propozimit francez. Sipas Dimitrovskit, zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë zgjidhja e këtij ngërçi.

Related posts

Ambasadorja ukrainase në Shkup: Agresioni rus në Ukrainë, sulm ndaj gjithë botës demokratike

Xh M

Mjekët kërkojnë rritje pagash e pacientët shërbime

Xh M

Dallimet në paga, rritet numri i punëtorëve me pagë minimale, Sektori IT kryeson me pagë më të lartë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy