Agjencia Zhurnal.mk.

Dimitrov: Ose do ta rinovojmë ose do ta humbasim kredibilitetin e BE-së në Ballkan

Shkup, 23 korrik – Ose do ta rinovojmë ose do ta humbasim kredibilitetin e Bashkimit Evropian në Ballkan. Kjo u deklarua nga Zëvendës Kryeministri për Çështjet Evropiane, Nikola Dimitrov, para fillimit të takimit jozyrtar të sotëm të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, informon Zhurnal.

 

Ai thotë se është një kënaqësi e madhe që është në Brdo në Slloveni dhe se ai e vlerësonte ftesën e presidencës sllovene. Për të, ka kuptim që vendet në rajon të jenë atje me vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Ai komentoi mbi temën e takimit “Drejt një Bashkimi Evropian më elastik pas krizës kovide”.

“Ne të gjithë e dimë se virusi nuk njeh kufij, nuk ka njohuri për statusin e anëtarësimit ose statusin e kandidatit. Gjeografikisht ne jemi të rrethuar nga vendet anëtare, duhet ta bëjmë këtë së bashku me BE-në. Prandaj mezi po pres diskutimin. Ne ndoshta do të ngremë çështjen e pranimit dhe zgjerimit. Unë përmenda fjalën krizë, ajo vjen nga etimologjia e vendosmërisë. Unë mendoj se nën presidencën sllovene në javët dhe muajt e ardhshëm do të arrijmë këtë pikë vendosmërie. Ne ose do të rivendosim kredibilitetin e BE-së në Ballkan ose do ta humbasim atë. Unë mendoj se shumë varet nga njohuritë dhe mençuria e presidencës sllovene për të pasur sukses, për të mos dështuar.” tha Dimitrov.//new.zhurnal.mk

Related posts

Nivelet e ujërave të lumenjve nën mesataren e tetorit

D V

Editorial/ Të rinjtë të rëndësishëm për partitë vetëm gjatë fushatës zgjedhore

N E

Manifestimi “Drita e Gonxhes”, Shenjtorja jonë nën mbrojtjen e shtetit!

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More