Agjencia Zhurnal.mk.

Dimitrov në Berlin: “A është e besueshme ambicia e BE-së për të bërë ndryshim në skenën globale pa rajonin?”

Shkup, 9 dhjetor – Nëse Bashkimi Evropian aspiron të jetë fuqi globale, atëherë së pari duhet të bëhet “lokale”, gjegjësisht të kuptojë ndikimin e tij në Ballkanin Perëndimor, rajon që në çdo kuptim është pjesë integrale, jo vetëm gjeografikisht, deklaroi zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov në fjalimin e tij në takimin vjetor të Këshillit Evropian për Marrëdhënie të Jashtme (ECFR), i cili sot po mbahet në Berlin.

 

Pikërisht në këtë rajon, siç theksoi Dimitrov, BE-ja duhet të ketë ndikimin më të madh duke pasur parasysh lidhjen e fortë në aspektin e ndihmës tregtare dhe financiare, por edhe premtimin politik të perspektivës evropiane nga Selaniku në vitin 2003.

Dimitrov theksoi se rajoni nuk është në gjendje të mirë dhe se premtimi evropian është lëkundur. Ai shtoi se BE-ja duhet të pyesë nëse ambicia e saj për të bërë ndryshim në skenën globale si lojtar është e besueshme, pa vepruar kryesisht në nivel lokal në rajon.

Ndërhyrja e zëvendëskryeministrit Dimitrov në diskutimin, ku morën pjesë ministri spanjoll i Punëve të Jashtme Hoze Manuel Albares, komisionerja evropiane Utah Urpilainen dhe analisti Ivan Krastev, siç thuhet në kumtesën e dërguar nga shërbimi për shtyp i Sekretariatit për Çështje Evropiane, e tërhoqi vëmendjen drejtë politikave për zgjerim të BE-së dhe fuqinë transformuese në këtë kuptim.

“Si anëtar i këtij komuniteti me ndikim, zëvendëskryeministri Dimitrov e shfrytëzoi pjesëmarrjen e tij për të afirmuar rëndësinë strategjike të procesit të zgjerimit të BE-së me vendet e rajonit për të ardhmen e Evropës”, ​​thuhet në kumtesë.

Në takim, gjatë ditës do të diskutohen marrëdhëniet mes Evropës dhe Kinës në kuadër të së ardhmes së tregtisë globale, me tema që do të trajtojnë ministrja suedeze An Linde dhe drejtoresha e Komisionit Evropian Sabine Uejand.

Related posts

KSHZ ka vërejtje në raportin e ESHR-së, sërish do ta dorëzojë dokumentacionin e nevojshëm

D V

Arben Çejku: Në pranverë ka gjasa për zgjedhje nëse deri në dhjetor nuk ka hapje të negociatave

Z H

U mbajt debat publik për projekt ligjin për shitjen e tokës bujqësore në pronësi të shtetit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More