Agjencia Zhurnal.mk.

Dimitrov: Me veprimet e tyre, vështirë t’i quajmë bullgarët miq

Shkup, 11 tetor – Zëvendës kryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov në një intervistë për Radio BBC ka deklaruar se është problem i brendshëm çështja se si ndihen dhe çfarë gjuhe flasin banorët e vendit tonë. I pyetur nëse Maqedonia e Veriut e sheh si një vend mik Bullgarinë edhe përkundër bllokadës në rrugën drejt BE-së, Dimitrov tha se me veprimet e tyre, kjo vështirë se mund të thuhet.

 

“Sinqerisht, ata e bëjnë këtë me shumë vështirë. Nuk është miqësore të vësh në dyshim gjuhën e fqinjit tënd. Nuk është shumë miqësore të bllokosh diçka që është kaq e rëndësishme për njerëzit e Maqedonisë së Veriut – e ardhmja jonë evropiane. Realisht është vërtet e vështirë të vazhdosh t’i quash miq në një farë mënyre”, tha mes tjerash Dimitrov.

Related posts

Xhaveri – Meta: Marrëdhëniet bialeterale mes Maqedonisë së veriut dhe Shqipërisë janë në nivel të lartë

Z H

Seanca e sotme e Parlamentit Evropian filloi me një minutë heshtje për viktimat e aksidentit në Bullgari

D V

Donacion për IN Teatri shqiptar për fëmijë dhe të rinj nga Fondacioni “Enver Maliqi” dhe “Dogan air condition solutions”

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More