Agjencia Zhurnal.mk.

Dimitrievski: Askush nuk mund të më kthejë në një parti prej të cilës nuk jam larguar

Shkup, 19 nëntor – Askush nuk mund të më kthejë në një parti prej të cilës nuk kam dalë asnjëherë dhe në përputhje me statutin e LSDM-së, unë ende jam anëtar. Kështu është përgjigja e kryetarit të Kumanovës, Maksim Dimitrievskit pas deklaratës së djeshme të sekretarit gjeneral të LSDM-së, Ljupço Nikollovski se do të bëjnë gjithçka që ta kthejnë Dimitrievskin në parti, informon Zhurnal.

 

Dimitrievski përmes profilit të tij në FB, thotë se me padurim e pret seancën e bordit qendror të partisë ku do të bisedojnë për statusin e tij, por edhe për siç thotë, politikat humbëse të një pjese të udhëheqësisë që e sollën partinë në gjendjen e tanishme.

“LSDM-së i nevojiten ndryshime radikale dhe transformime vertikalisht e horizontalisht, dhe mënyra e praktikimit të pushtetit, eliminimit të qasjes lukrative klientelistike të cilat duhet të zëvendësohen me politika të vërteta shtetformuese të bazuara në ideologji ku interesi i qytetarëve od të jetë para asaj partiak.

Ne pushtetin nga njerëzit e morëm që të dallojmë, dhe jo të ngjajmë si ata para neve. Pres realizim të dorëheqjeve të paralajmëruara dhe ndryshime kadrovike në Qeveri, por edhe në parti sepse një nga parimet tona ishte se “Fjala është fjalë”, ka shkruar Dimitrievski.

Ai thotë se në periudhën e kaluar është përballuar me shumë presione dhe thotë se nuk ka hapësirë as për marrëveshje për bashkëpartiakët të cilët kanë dalë nga parimet e LSDM-së dhe kanë shfrytëzuar metoda gruevistike.

“Nuk do të lejoj të jem pjesë e disa lojërave për mbledhjen e pikëve të lira politike, fokusi im për momentin është të realizoj të gjitha projektet e premtuara për të cilat fitova besimin e qytetarëve duke u udhëhequr sipas parimeve socialdemokrate”, thotë Dimitrievski, informon Zhurnal.

Ndryshe, Nikollovski mbrëmë paralajmëroi se LSDM do të bëjë gjithçka që ta kthejë Dimitrievskin në parti./Zhurnal.mk

Никој не може да ме враќа во партија од која никогаш немам излезено и согласно статутот на мојата СДСМ сѐ уште сум член…

Posted by Maksim Dimitrievski on Friday, November 19, 2021

Related posts

Orë e parë akademike në fakultete

D V

Ndahen certifikatat për këshilltarët e rinj të Dibrës

D V

Mbërrin grupi i parë i refugjatëve afganë në Maqedoni

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More