Agjencia Zhurnal.mk.

Dilema e parë e Xavit te Barcelona: Si do ta vendos mesfushën?

Ish mesfushori maestral, Xavi Hernandez, tani e ka integruar plotësisht veten në jetën e “Camp Nou” edhe një herë. Këtë herë megjithatë, do të jetë ai që do të jetë trajneri.

 

Me Barcelonën, një skuadër jo aq e mirë për momentin, Xavi do të duhet të ndryshojë gjërat dhe të shpejtojë, ndërsa fokusi i tij kryesor është mesfusha.

41-vjeçari ka disa pikëpyetje të vështira se kush duhet të luajë në mesfushën e tij; dhe shefi i ri ka shumë opsione në dispozicion.

Sergio Busquets

Si dikush që ishte kaq i rëndësishëm në treshen e mesfushës që e bëri Xavin të famshëm, Sergio Busquets duket një element kryesor në 11-shen shartuese të skuadrës së tij.

Frenkie De Jong

Frenkie de Jong ka qenë i rregullt që kur iu bashkua katalanasve në vitin 2019 dhe ka qenë një nga lojtarët më të besueshëm të klubit.

Xavi sigurisht që do të synojë të nxjerrë më të mirën e tij, pasi ka pasur një fillim mjaft të dobët të sezonit deri më tani.

Pedri

Pedri bëri emër të madh për veten si në nivel klubi ashtu edhe në atë ndërkombëtar sezonin e kaluar dhe do të jetë një pretendent i fortë për t’u paraqitur në skuadrën e Xavit.

Megjithatë, që nga dëmtimi, Nico Gonzalez dhe Gavi janë shfaqur në skuadër dhe i kanë bërë presion të riut.

Riqui Puig

Pasi shpërtheu në skenë dhe u etiketua si Andres Iniesta i ardhshëm, Riqui Puig ka luftuar për minuta lojë nën drejtimin e Ronald Koeman.

Shpresojmë që Xavi t’i ofrojë 22-vjeçarit disa mundësi të tjera.

Sergi Roberto

Një tjetër lojtar që Xavi e njeh mirë dhe që mund të alternojë pozicione. Pasi ka luajtur si mbrojtës i djathtë dhe mesfushor gjatë kohës së tij në klub, Sergi Roberto e njeh Barcelonën brenda dhe jashtë.

Me ardhjen e Dani Alves në klub, dikush do të imagjinonte se Roberto do të synojë të përshtatet diku në mesfushë.

Gavi

Ylli i ri i Spanjës, Gavi është njeriu i momentit dhe Xavi padyshim do të jetë i etur për ta udhëhequr.

Duke dalë nga askund, ai ka luajtur një rol të rëndësishëm si për Barcelonën ashtu edhe për Spanjën në vitin 2021 deri më tani dhe ai do të shpresojë të vazhdojë të bëjë diferencën në klub.

Nico

Nico Gonzalez është në një pozicion të ngjashëm me Gavin, megjithëse në një shkallë pak më të vogël. Ai nuk e ka fituar ende përvojën e Gavi, por Nico dëshiron të depërtojë dhe të marr një vend në 11-shen e Barcelonës.

Related posts

Simeone shpërblehet për titullin, rinovon deri më 2024-ën

Z H

Situata me COVID-19 në secilin nga 20 klubet e La Ligas

D V

Barcelona i tregon fuqinë që ka talentit Moriba: Largohesh për ofertën e duhur, ose nuk luan një vit fare

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More