Agjencia Zhurnal.mk.

Digjet raundi i dytë për zgjedhjen e Presidentit të Shqipërisë

Pas djegies së raundit të dytë për zgjedhjen e Presidentit të Shqipërisë, ku opozita nuk dërgoi asnjë kandidaturë, ditën e sotme në orën 18:00 pritet të zhvillohet seanca plenare në Kuvend.

Ndërkohë mëngjesin e sotëm, u mblodh Komisioni Parlamentar i Ligjeve për të shqyrtuar kandidaturat.

Pas konstatimit se nuk kishte asnjë kandidaturë për emrin e presidentit nga opozita, mbledhja u mbyll duke njoftuar se mbledhja tjetër do të njoftohet pas vendimit të Konferencës së Kryetarëve të grupeve parlamentare.

Konferenca e Kryetarëve e mbledhur të martën e kaluar vendosi që ditën e djeshme në orën 16:00 kandidatët me 20 firma deputetësh të depozitoheshin në Kryesinë e Kuvendit.

Por një gjë e tillë nuk ndodhi, pasi palët politike nuk e gjetën gjuhën e përbashkët për një emër në raundin e dytë.

Ky raund dhe raundi i tretë kërkojnë 84 vota. Nëse as në raundin e tretë nuk do të ketë një kandidaturë atëherë në raundin e katërt, Partia Socialiste do ta zgjedhë e vetme kreun e ri të shtetit.

Related posts

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda: Pse duhet urgjentisht amnistia penale

Xh M

Partia Socialiste tërheq amnistinë nga votimi – Opozita: U dështoi pazari

Xh M

Manastirliu në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja: Tre laboratorë të rinj dhe platformë interaktive për punësimin e studentëve

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy