Agjencia Zhurnal.mk.

Dhurata e pazakontë për Putinin në 70-vjetorin e lindjes nga aleati i tij Lukashenko

Një traktor është një nga dhuratat më të çuditshme që Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka marrë sot për 70-vjetorin e tij të lindjes. Këtë dhuratë, Putin e mori nga aleati i tij bjellorus, Alexander Lukashenko. Ky i fundit e konfirmoi lajmin teksa vizitoi qytetin e lindjes së Putinit, Shën Peterburg ku u takuan për bisedime. Putin po priste për bisedimet aty liderë të tjerë të shteteve ish-sovjektike.

 

Lukashenko, i vetëquajtur “diktatori i fundit” i Evropës, i cili ka qenë në pushtet edhe më gjatë se lideri rus (që nga viti 1994) dhe administrata e të cilit është gjithashtu nën sanksionet perëndimore, erdhi në Shën Petersburg me një certifikatë dhuratë për automjetin e prodhuar në Bjellorusi.

“Minsk Tractor Works” është pjesë e industrisë bjelloruse.

Nuk është e qartë si Putin iu përgjigj dhuratës së bërë nga aleati i tij Lukashenko. Megjithatë, është fakt që Presidenti rus, Vladimir Putin është parë shpesh në traktorë prej vitesh.

Related posts

Raport: Përkeqësim i demokracisë në mbarë botën

D V

Rusia dëbon 18 diplomatë të BE-së

Xh M

Pesë sulme ruse u zmbrapsën – thonë forcat e armatosura të Ukrainës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More