Agjencia Zhurnal.mk.

Dhjetëra viktima nga temperaturat e larta në Kanada

Dhjetëra njerëz kanë vdekur në Kanada mes një valë të paparë nxehtësie që ka thyer rekord.

Policia në zonën e Vancouver u është përgjigjur më shumë se 130 vdekjeve të papritura që nga e premtja. Shumica prej tyre ishin të moshuar ose që kishin probleme shëndetësore, transmeton rtv21.tv.

Kanadaja theu rekordin e saj të temperaturave për të tretën ditë radhazi të martën me 49.5 gradë Celsius.

Veri-perëndimi i SHBA-së ka parë gjithashtu rekorde të temperaturave, kështu duke lënë të vdekur disa njerëz.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës pritet të rrisë frekuencën e ngjarjeve ekstreme të motit, të tilla si valët e nxehtësisë./21Media

Related posts

SHBA po heton përfshirjen e Beogradit në sulmin terrorist! The Guardian: Serbia mund të ndëshkohet

Xh M

Gati 1.000 persona vdesin nga ethet tropikale në Bangladesh

Xh M

Dramë në Bratislavë, burri shtiu me armë nga dritarja e ndërtesës – raportohet për të vrarë dhe plagosur

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!