Agjencia Zhurnal.mk.

Dhjetë vite nga vdekja e presidentit Kiro Gligorov

Shkup, 1 janar – Sot bëhen 10 vjet nga vdekja e presidentit të parë të Republikës së pavarur të Maqedonisë, Kiro Gligorov.

 

Presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski dhe delegacioni i Kuvendit në Varrezat e Qytetit në Butel sot do të vendosin lule në varrin e Gligorovit, me rastin e 10-vjetorit të vdekjes së tij.

Gligorovi ndërroi jetë më 1 janar 2012 në Shkup në shtëpinë e tij në moshën 94-vjeçare.

Ishte funksionari më i vjetër maqedonas në politikë. Më 17 nëntor të vitit 1999, kur përfundoi mandati i tij i dytë presidencial, ai kishte 82 vjet, ndërsa në vitin 200 Libri i rekordeve të Ginisit e shënoi Gligorovin si presidentin më të vjetër të shtetit në botë.

Në vitin 1991 e udhëhiqte Maqedoninë e cila në rrugë paqësore u pavarësua nga Republika Federale Socialiste e Jugosllavisë së atëhershme në të cilën Gligorovi kryente funksione të larta shtetërore. Më 8 prill 1993 Gligorovi për herë të parë foli në gjuhën maqedonase në foltoren e Kombeve të Bashkuara kur Republika e Maqedonisë u bë anëtarja e 181-të e KB-së.

Më 3 tetor 1995 përjetoi atentat me automobil-bombë të vendosur në rrugën Maqedonia në afërsi të hotelit “Bristol”.

Pas pensionimit ishte aktiv si publicist. Gligorovi është autor i disa veprave, kryesisht të shkruara pas përfundimit të mandatit të tij si president – “Maqedonia është gjithçka që kemi” (2001), “Atentati- një ditë pas” (2002), “Kohë të stuhishme: Republika e Maqedonisë realiteti në Ballkan” (2004) dhe “Të gjitha reformat jugosllave (ekonomike)” (2006). Ai është gjithashtu themelues i Fondacionit “Kiro Gligorov”. Në vitin 2005 u bë mbajtësi i parë i “Urdhrit të Republikës së Maqedonisë”.

Related posts

Deri të premten temperatura deri 35 gradë, të shtunën shi, ndërsa nga e diela rënie të temperaturës

N E

Regjistrohen 135 raste të reja me Kovid-19, 11 të vdekur, 330 të shëruar

D V

Mariçiq: “Një shoqëri” është koncept nga i cili nuk do të tërhiqemi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More