Agjencia Zhurnal.mk.

Dështon sërish mbledhja e Kryesisë – Konjufca e cakton seancën: S’do të lejojmë shantazhet e Listës Serbe

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendi ka dështuar të mbahet për shkak të mungesës së kuorumit.

 

Mirëpo me vendim të kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, seance e radhës u caktua për të enjten. Me këtë rast ai tha se në këtë seancë pritet përveç pikave të rendit të ditës do të zgjidhet edhe nënkryetari nga radhët e PDK-së.

“Kjo është  e disata herë që Kryesia e vendit nuk po mund të mblidhet dhe nuk po ka kuorum, mirëpo Kushtetuta e ka paraparë që Kuvendi i Kosovës nuk mund të bllokohet . Neni 67 i lejon kryetarit të Kuvendit i lejon të thërras seancën”.

“Vendosëm ta caktojmë seancën pasnesër me datë 18 nëntor në ora 10:00. Pastaj në këtë seancë pritet të zgjedhet edhe nënkryetari, nga radhët e PDK-së, duke qenë se Bedri Hamza është zgjedhur kryetar i Mitrovicës”.

Konjufca ka thënë se Lista Serbe është duke e bojkotuar qëllimshëm Kuvendin, por që nuk do të lejojnë asnjë kushtëzim e shantazh nga kjo parti.

“Lista Serbe po e bojkoton qëllimshëm dhe në mënyrë të vazhdueshme, ne nuk pranojmë asnjë shantazh, e aq më pa në mënyrë publike”.

“Zoti Simiq po vjen e në momenti që po e sheh që ne bashkë me të po jemi 4 ai po largohet që mos të mund të merren vendime.  Ai këtë e ka bërë edhe sot, me këtë Lista Serbe po tregon kushtëzim, por ku kushtëzim nuk pranohet”.

Related posts

Gjini konfirmon fitoren në Gjakovë

D V

Arben Vitia voton me bashkëshorten: Është ditë e rëndësishme për jetët tona

D V

Varianti Omicron në Kosovë, katër prej rasteve janë paraqitur në Mitrovicë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More