Agjencia Zhurnal.mk.

Dështimi i sistemit të oksigjenit në një spital rus për pacientë me coronavirus lë nëntë të vdekur

Nëntë pacientë me coronavirus vdiqën të hënën në republikën ruse të Osetisë Veriore pasi një tub oksigjeni u dëmtua në një spital në kryeqytetin Vladikavkaz, thanë autoritetet.

 

“Nëntë pacientë me coronavirus vdiqën për shkak të mungesës së oksigjenit në Spitalin Klinik Republikan të Vladikavkaz”, kanë thënë autoritetet.

Ata gjithashtu cituan kreun në detyrë të republikës Sergei Minyaylo të thoshte se “kishte një këputje të tubit të oksigjenit” dhe se “furnizimi me oksigjen u ndërpre”.

Agjencia e lajmeve TASS citoi Komitetin Hetues, i cili heton krimet e mëdha në Rusi, duke thënë se ishte ngritur një çështje penale në ofrimin e shërbimeve që nuk plotësojnë kërkesat e sigurisë dhe rezultojnë në vdekje nga neglizhenca.

Ministria e shëndetësisë tha se 71 pacientë ishin në kujdes intensiv në kohën e aksidentit, përfshirë 13 të mbështetur nga “ventilimi mekanik”.

Ndryshe, Rusia ka parë një numër aksidentesh në spitalet e saj të coronavirusit që çojnë në vdekjen e pacientëve gjatë pandemisë.

Related posts

Shqetësim në SHBA për variantin e ri të coronavirusit

D V

1 në çdo 500 amerikanë kanë vdekur nga Covid-19, që nga fillimi i pandemisë

D V

Singapori ka vaksinuar 84 për qind të popullatës dhe i është rikthyer masave të rrepta, por vazhdon të ketë shifra rekord të rasteve të reja

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More