Agjencia Zhurnal.mk.

Deri më tani, 218.362 kovid të diagnostikuar në vend

Shkup, 10 dhjetor – Shkupi, Kumanova, Tetova, Prilepi dhe Manastiri janë qytetet me mbulimin më të madh të pacientëve me KOVID-19. Në vend dominon lloji delta, ndërsa omikroni i ri ende nuk është regjistruar. Tani për tani, të njëjtat masa mbeten në fuqi dhe autoritetet apelojnë për vaksinim më masiv, i cili është shpëtimi i vetëm nga pandemia.

 

Numri i përgjithshëm i rasteve këtë vit deri më 7 dhjetor është 134.460. Prej tyre 4784, ose 3,56 për qind kanë vdekur, informoi dje epidemiologu Dragan Koçinski nga Instituti i Shëndetit Publik në një seancë onllajn me gazetarë. Ai përkujtoi se rasti i parë i regjistruar është më 26 shkurt të vitit të kaluar, ndërsa klasteri i parë i regjistruar është në Dibër. Në vitin 2020 ka pasur gjithsej 83.734 raste, ndërsa kanë vdekur 2.904, ose 3,47 për qind.

Kocinski theksoi se rreziku i vdekjes është më i madh tek meshkujt, sepse 59,5 për qind e të vdekurve janë meshkuj dhe 50,8 për qind femra.

Nga pacientët dominon grupmosha 60 vjeç. Numri më i madh i vdekjeve janë regjistruar në qytetet e mëdha, por vdekshmëri më të madhe ka edhe në qytetet tjera, për shembull në Strugë, Kriva Pallankë, Krushevë. Rastet më aktive aktualisht janë në Shkup.

Numri maksimal i testeve PCR dhe Rapid të kryera gjatë një dite është 9296 teste.

Në Kavadar, Negotinë dhe Ohër ka mbulim më të madh të të vaksinuarve me dy doza, ndërsa më të ulët në Dibër, Strumicë dhe Gostivar.

Sipas autoriteteve, vaksinimi mbetet e vetmja rrugëdalje reale nga kjo epidemi.

Sa i përket masave të vaksinimit në rajon, në Greqi janë futur disa ndryshime në lidhje me certifikatat e vaksinimit dhe KOVID-19, të cilat vlejnë edhe për turistët.

Konkretisht, bëhet fjalë për ndalimin e hyrjes në ambiente të mbyllura për personat mbi 60 vjeç që nuk kanë marrë dozën e tretë dhe kanë kaluar shtatë muaj nga vaksinimi, i cili hyn në fuqi të hënën dhe reduktim nga tre deri në gjashtë muaj në certifikatën e KOVID-19. nga shkurti i vitit të ardhshëm.

Këto dy masa të reja vlejnë si për vizitorët ashtu edhe për turistët në vend.

Përveç apeleve për vaksinim, profesionistët e shëndetësisë janë të fokusuar në krijimin e një medikamenti kundër KOVID-19, i cili do të shmangte komplikimet për të infektuarit. Kina miratoi dje një ilaç të ri të bazuar në antitrupat monoklonale që lidhen me proteinën e spikes së koronavirusit, duke reduktuar aftësinë e saj për të depërtuar në qeliza.

Në Kinë, e cila lejon përdorimin vetëm të vaksinave shtëpiake, më shumë se 70 për qind e popullsisë është vaksinuar.

Ndërkohë në mbarë botën ka sërish shqetësim për përhapjen e KOVID-19. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka frikë se omikron do të shkaktojë një akumulim të ri të vaksinave.

Në veçanti, OBSH shprehu dje shqetësimin se vendet e pasura, të cilat kërcënohen nga shfaqja e llojit Omikron, mund të shtojnë përpjekjet për magazinimin e vaksinave kundër Kovid-19.

Kjo, siç supozohet, do të shkaktonte sërish probleme në zinxhirin global të furnizimit dhe do të komplikonte përpjekjet për të shkatërruar pandeminë.
Agjencia e KB-së për fëmijë (UNICEF) gjendjen me Kovid-19 e përshkruajti si më të vështirë në 75 vitet e historisë të asaj organizate.

Në raportin e saj, UNICEF citoi se Kovid-19 e ka rrezikuar përparimin disadekadësh në lidhje me çështjet e rëndësishme të cilat i rrezikojnë veprimet e fëmijëve në botë, siç janë varfëria, qasja në arsim, mosushqyerja dhe mirëqenia shpirtërore.

Drejtoresha ekzekutive Henrieta Fore tha se ndikimi negativ nga Kovid-19 vazhdon të thellohet, duke e rritur varfërinë, pabarazinë dhe duke i rrezikuar të drejtat e fëmijëve.

Ndryshe, numri i të sëmurëve me KOVID-19 në vendin tonë nuk është në rënie. Gjatë ditës së djeshme janë regjistruar 167 raste të reja me KOVID-19, nga 1478 analiza të kryera. 275 pacientë u shëruan dhe shtatë vdiqën.

Nga rastet e reja të diagnostikuara, në Shkup janë 110, Kavadar dhe Koçan 9, Gjevgjeli 7, Manastir – 5, Kumanovë, Prilep dhe Ohër 3.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.493.451 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 218.362, numri i të shëruarve është 204.960, numri i të vdekurve është 7.695 dhe numri i rasteve aktive është 5.707.

Related posts

Afrim Gashi takohet me kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi

Redaksia

Vazhdohen edhe për një javë rregullat aktuale në Greqi

Z H

Talat Xhaferi u takua me delegacionin e Parlamentit të Lituanisë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More