Agjencia Zhurnal.mk.

Derdhen 200 fuqi nafte në Britani, shpallet emergjenca

Një incident i rëndë mjedisor ka ndodhur në Britaninë e Madhe për shkak të një rrjedhje nafte nga një tubacion në Dorset, në fabrikën Wytch Farm në Purbecks, një nga fushat më të mëdha të naftës në tokë në Europë.

Kjo është bërë e ditur nga zyrtarët e portit të Poole (Phc). Rrjedhja ndodhi në një tubacion të operuar nga Perenco. Vendasit janë këshilluar që të mos notojnë në Poole Harbor ose në zonën përreth deri në njoftimin e mëtejshëm.

Autoritetet kanë nisur një “hetim gjithëpërfshirës” për atë që ka ndodhur dhe kanë shpallur emergjencë të rëndë.

Sipas mediave britanike 200 fuçi naftë u derdhën në Poole Harbour.

Related posts

Junçaj: Nik Gjeloshaj është shembull i menaxhimit të shkëlqyer të Vetqeverisjes lokale

Xh M

Dridhet toka në Bosnjë dhe Hercegovinë

Xh M

Një fshat spanjoll theu një rekord të pazakontë, votoi në më pak se 30 sekonda

Xh M