Agjencia Zhurnal.mk.

Departamenti i Thesarit të SHBA-së sanksionon 10 iranianë

Zyra e Departamentit të Thesarit për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) sanksionoi dhjetë iranianë dhe dy kompani si autorë për sulmet kibernetike.

 

Emërtimet e sotme janë pjesë e një veprimi të përbashkët me Departamentin e Drejtësisë, Departamentin e Shtetit, Byronë Federale të Hetimit, Komandën Kibernetike të SHBA, Agjencinë e Sigurisë Kombëtare dhe Agjencinë e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës.

Personat dhe entitetet e përcaktuara sot janë të gjithë të lidhur me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC).

Ky grup është i njohur për shfrytëzimin e dobësive të softuerit për të kryer aktivitetet e tyre ransomëare, si dhe për t’u përfshirë në akses të paautorizuar në kompjuter, ekfiltrim të të dhënave dhe aktivitete të tjera keqdashëse kibernetike.

Grupet që kanë kryeer suklmet kibernetike quheshin “APT 35 , “Kotele simpatike”, “Kitten Nemesis”, “Fosfor” dhe “Tunnel Vision”.

Ky grup ka nisur fushata të gjera kundër organizatave dhe zyrtarëve anembanë globit, veçanërisht duke synuar mbrojtjen, personelin diplomatik dhe qeveritar të SHBA-së dhe Lindjes së Mesme, si dhe industritë private duke përfshirë median, energjinë, shërbimet e biznesit dhe telekomunikacionin.

Në shkurt 2021, ky grup aktorësh kibernetikë keqdashës viktimizuan një komunë të Nju Xhersit përmes një rrjeti kompjuterik duke përdorur një cenueshmëri specifike të Fortinet.

Këta aktorë përdorën aksesin e tyre për të krijuar llogari të paautorizuara, për të ndërhyrë në pjesë të tjera të rrjetit.

Ata përdorën një domen të caktuar që ishte regjistruar nga Mansour Ahmadi (Mansour). Grupi vendosi gjithashtu mjete të tilla si Mimikatz dhe Filezilla për të realizuar sulmet.

Related posts

Veprim që u duartrokit në Sudi – boshnjaku shpëtoi një grua nga zjarri që kaploi një ndërtesë

D V

G7 paralajmëron Rusinë me pasoja “të mëdha” ekonomike

Valbona Pepic

Si pasojë e përmbysjes së një gomone me emigrantë pranë Anglisë, 31 të vdeku

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More